5 Soruda Ripple Nedir

Son günlerde İslami Finans Kuruluşları ve Euro Exim Bank gibi bankalarla yaptığı anlaşmalarla kripto para dünyasında adından sıkça söz ettiren Ripple hakkında kısa bilgiler paylaşalım.

Ripple nedir ve işe yarar?

Ripple kısaltması XRP olan dijital para birimidir. Dijital para birimi olmasının yanında para ve fon transferlerinin çok hızlı ve az maliyetli yapılabildiği açık kaynak kodlu ödeme ağıdır. Ripple’ın bu teknolojisi sayesinde gerçek zamanlı olarak sınır ötesi ve ülkeler arası ödemeler yapılabilir.

ripple nedir

Ripple’ın arkasında kim var?

Ripple’ın arkasındaki şirket OpenCoin’dir ve Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından kurulmuştur. Jed McCaleb daha önce batan kripto para borsası Mt. Gox’da, Chris Larsen ise daha önce bir finans kuruluşu olan E-LOAN’da görev yapmıştır.

Ripple, bitcoin kullanıcılarına nasıl fayda sağlayabilir?

Ripple, hızlı para transferleri ve istikrar ile birlikte, diğer dijital para birimi kullanan yatırımcılar ile bu para birimlerinden Bitcoin’e kurulacak olan ağ ve bağlantılar için daha fazla yol sunmayı vaat ediyor. Ripple ağının merkezi olmayan dağılmış bir ağ olması sebebiyle işlem veritabanını yönetmek ve güvenliğini sağlamak için bir çok şirket mevcut. Bu sebeple blok ve  işlem onayları için bekleme olmuyor. Onaylar ağ boyunca hızlıca ilerliyor.

Ripple işlemleri ücretli midir?

Ripple ağı, banka ve kredi kartı kuruluşları gibi yüksek işlem ücretleri almaz. Sistem her işlemden işlem miktarı fark etmeksizin Ripple’ın binde biri oranında Ripple cinsinden işlem ücreti alır. Alınan bu miktar saklanmaz veya depolanmaz. Sadece yok edilir. Kesintiler, bir kerede binlerce veya milyonlarca işlem yapmaya çalışan kişilere karşı sistemin sızdırılmasına karşı korunmak amacıyla yapılır.

Ripple’ın değeri ve sayısı ne kadardır? Nasıl Satın Alınabilir?

Ripple’ın arkasındaki şirket olan OpenCoin 100 milyar Ripple olacağını belirtiyor.  50 milyar Ripple’ın sirkülasyon için kullanılacağı, diğer 50 milyarın ise şirkette tutulacağı bildiriliyor. Kripto Para Borsalarında şu an itibarıyla 1 XRP = 0,33 $ dan işlem görüyor (16.01.2018) Güncel fiyatını satırın hemen altındaki banttan takip edebilirsiniz. Ripple kimlik onayı olmadan kripto para alıp satılabilen dünyanın en büyük kripto para borsası Binance üzerinden internet üzerinden hesap açılarak satın alınabilir.

/
Low 24H
High 24H
Volume 24H
Last Trade Volume
Last Market

RIPPLE DOLAR FİYATI

/
Low 24H
High 24H
Volume 24H
Last Trade Volume
Last Market

RIPPLE TÜRK LİRASI FİYATI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı