Altcoin Araştırması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bitcoin’in hızlı yükselişine rağmen transfer süresinin yavaşlığı, fiyatının aşırı değerlenmesi, fiyatının daha fazla yükselmesi beklentisinin azalması gibi nedenlerden dolayı yatırımcılar Altcoin diye tabir edilen Alternatif Coinlere yönelmektedir. Şuan coinmarketcap verilerine göre 1400’ün üzerinde altcoin bulunuyor. Bu altcoinlerin bazıları gelecek vadederken çoğunluğu işlevi, geleceğe dönük projesi olmayan kripto paralardır.

ALTCOİN NEREDEN ALABİLİRİM?

En güvenilir altcoin borsaları Binance, Bittrex, Bitfinex, Cex.io, HitBTC’dir. Referans programı olması, mobil uygulamadan hızlı işlem yapılabilmesi, sürekli çekilişler düzenlemesi ve altcoin portföyünün geniş olması sebebiyle biz Binance.com’u önermekteyiz.

https://www.binance.com/?ref=17827055 bu linkten üye olursanız borsanın aldığı binde 5 komisyonun Binance ile referans linkle üye olduğunuz kişi arasında binde 2.5 – binde 2.5 şeklinde paylaştırılacaktır. Referans linkiyle üye olmanızın bir dezavantajı bulunmaz.

Altcoin araştırması yaparken dikkat etmeniz gerekenler

1- Çevrenizdekilerin önerilerini dikkate almayın

Kripto paralar risk barındıran bir yatırımdır. Bu yüzden yatırımınızı çevrenizden duyduklarınıza göre belirlemeyin.

2- Araştırın

Yatırım yapacağınız kripto parayı almadan önce çok iyi araştırın. Bitcointalk, ekşi sözlük gibi platformlarda coinin geleceğiyle ilgili yorumları okuyun.

3- Whitepaper’e dikkat!

Kripto para geliştiricileri “whitepaper” adını verdikleri sistemde çıkardıkları coinlerin ne işe yaradıkları, hangi sorunun çözümüne katkıda bulunacağı gibi bilgilere yer vermektedir. Whitepaper orijinal mi yoksa sıradan bir makale mi ona göz atın.

4- AR-GE Takımı Özellikleri

Kripto paralar şekillenirken kaliteli mühendis, CEO, yazılımcı tornasından geçmek zorunda. Bu yüzden yatırım yapacağınız kripto paraların proje ekibinin özelliklerine dikkat edin. Daha önce neyi başarmışlar? Hangi üniversiteden mezun olmuşlar? araştırın.

5- Gelişim planları nedir?

Coinlerin değerini arttıracak en önemli özellik gelecekteki planlardır. Kripto paraların web sitelerinde “road map” bölümünde grafikler halinde coinlerin tarihler itibariyle gelişim planları yazar. Bunlara göz atın.

6- Arkalarında kim var? Nasıl büyümüşler?

Piyasada yüzlerce kripto para var. İzlenimim genellikle yeni çıkan coinlerin bağış şeklinde büyümesi. Bu elbette bir dezavantaj değil. Yani bağışlarla büyüyen bir coinin geleceği yok demek yanlıştır. Ancak büyük şirketlerden yatırım alınmışsa geleceğinin daha parlak olduğunu söyleyebiliriz.

7- Kripto para gerçekten bir sorunu çözüyor mu?

Ripple uzun süre 0.2$ seviyelerinde işlem gördü. Bir anda 1 aylık süreçte tam 13 katına çıktı. Elbette bunun arkasında Ripple’ın bir sorunu çözmeye odaklı bir coin olması yatıyor. Japon bankalarıyla birlikte Türkiye’den de Akbank Ripple ile işbirliği içinde olduklarını açıkladı. Ripple çok hızlı ve ucuz bir şekilde para aktarımını sağlayan bir sistem. Bankacılık sektörü için çok önemli. Yatırım yapacağınız coin ne işe yarıyor? araştırdınız mı?

8- Şirketin şeffaflığı

Kripto para geliştiricileri yaptıkları her gelişmeyi duyuruyor mu? Web sitelerinde böyle bir alan var mı? Ya da sosyal medya hesaplarından yapacağı, yaptığı anlaşmaları yayınlıyor mu? Yatırım yapacağınız kripto paranın değerini belirleyen en önemli etken budur. Gelecek beklentileri talebi belirler. Talep artarsa fiyat da artar. Bu yüzden bu tarz işbirliği, ortaklık haberleri duyuruluyorsa yatırım güveniniz artar.

9- Arzı ne kadar?

İktisatta elmas-su paradoksu var. Su yaşantımız için olmazsa olmaz. Ancak marketlerden 5 litresini 1.5 TL’ye alabiliyoruz. Çünkü doğada çok fazla var. Ancak elmas öyle değil. Arzı sınırlı. Bir poşet dolusu elmas savaş çıkartır. Coinler de böyle. Arzı fazlaysa yani ne kadar sayıda çıkartılmışsa değeri o kadar düşük olur. Tıpkı ripple gibi. XRP şuan 50 milyon ile sınırlı olmuş olsaydı fiyatının 100 doları aşacağını rahatlıkla söyleyebilirdik. Ancak arzı milyarlarla ifade ediliyor. Sizin yatırımınız sudan yana değil elmastan yana olmalı.

10- Coini istediğiniz zaman nakite çevirebilir misiniz?

Yanıtı evetse yatırım yapılabilir. Zira coinmarketcap’te görünen kripto paraların büyük çoğunluğu Binance, Bittrex, Bitfinex, Cex.io, Poloniex, HitBTC gibi sitelerde yer almıyor. Yani istediğiniz zaman BTC, ETH, LTC’ye çevirip Türk borsalarına aktaramazsınız. Bu yüzden borsalarda işlem gören coinlere yönelin.

11- Büyüme potansiyelini araştırın.

Bunun için daha önce incelediğimiz maddelere dikkat edin. Bu maddeler coinin büyüme potansiyelini belirleyen ana etkenlerdir.

12- Market kapasitesi hedefi var mı?

Bu hedefin belirleyicisi kripto para yaratıcıları değil sizlersiniz. Araştırmalarınıza göre geleceği olan, yatırım yapılabilir özellikteki coinlerin gelebileceği en üst seviyede market sıralaması ve fiyatı ne olur araştırın. Hedef doğrultusunda satış emri vererek hedefe ulaştığınızda yeni bir coine yatırım yapmak için araştırmalara başlayın.

13- Sabır, sabır, sabır!

Coini alıyorsunuz satoshi düşmeye başlıyor. Hala düşüyor. 1 saat sonra tekrar bakıyorsunuz yine düşüşte. Hiç endişelenmeyin. Daha yükseğe sıçramak için dizlerinizi bükmek gerek. Coin dünyasında bir saat sanki bir aymış gibi gelebilir. Fiyatı düştüğünde endişeye kapılmayın. Kesinlikle zarardan satış yapmayın. Satış yapıp yeni coine yöneldiğinizde aynı şey sürekli tekrar edecektir. Bu yüzden bekleyin, kara geçtikten sonra satabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Ağzı olan konuşuyo. ripple madem su gibide niye 12 katikazandirdi. Şans işi abi bu al otur bekle 3 yıl.nokta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı