Altcoin nedir? Bitcoinden Farkları nelerdir?

Bitcoin başta olmak üzere kripto para sistemleri günümüz finans dünyasının değişmez dinamiklerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedirler. Bitcoin ile beraber altcoin ve Bitcoin çatallaşması gibi kavramlarda çokça duyulmaya başladı. Özellikle Altcoin, Bitcoin’den sonra yatırım için yeni bir durak olarak görülmekte.

Altcoin, Bitcoin para sisteminin çatallaşması ile oluşmuş kripto para birimlerine verilen genel isimdir. İngilizce ” Bitcoin alternative” teriminin kısaltılmış ve kullanılan halidir. Her ne kadar çoğunluğu Bitcoin çatallaşmasından meydana gelmiş olsa da, Bitcoin ‘den bağımsız olarak yaratılan altcoin türevleri de mevcuttur. En çok bilinen altcoin, “Litecoin” adındaki sistemdir. Altcoin sistemleri, Bitcoin sistemlerinin devamı niteliğinde ve ona paralel çalışan sistemlerdir.

Yaratılan ilk kripto para sistemi Ripple’dır. Ancak gerçek anlamda ve en güvenli sistemi sunan kripto para Bitcoin olarak kabul edilir. Algoritmasının doğasından kaynaklı olarak kazanmış olduğu ivmelenme hareketleri sonucunda Bitcoin “çatallaşma” adı verilen bir limite ulaşmıştır. Bu da altcoin adı verilen kripto para sistemlerinin yaratılmasına zemin hazırlamıştır.

Temel olarak Bitcoin ve altcoinler benzer bir algoritmayla işler. Ancak altcoinlerin çıkış zamanının göreceli olarak daha yeni olması onlara daha geniş bir işlem hacmi sağlar. Altcoinlerin birçoğunun kurucularının bilinmesi daha güvenilir ve takip edilebilir bir sistem oluşturulmasına neden olur. Buna rağmen, Bitcoin daha geniş bir kullanım ağına sahiptir. Bitcoinleri kolayca saklayabilir ve satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tüm bu farklara rağmen, kripto para sistemlerinde yeni iseniz altcoinler yatırım için daha rağbet edilesi durmaktadırlar. En çok bilinen altcoin  türleri şunlardır :

-Ethereum
-Ripple
-Litecoin
-Ethereum Classic
-Monero
-Dash
-Augur
-Waves
-MaidSafe
-NEM

Eğer kripto para dünyasında yeni iseniz ve nereden başlayacağınız konusunda kararsızsanız, Lİtecoin ve Ethereum gibi altcoin türleri başlamanız için doğru yer olabilir. Her ne kadar Bitcoin daha yüksek kar oranlarına sahipse de ,Bitcoin satın alınmasındaki zorluklar, çoğu kişiyi Etherum gibi alternatif coin sistemlerine yönlendirmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey yalnızca güvenilir, işlem hacmini hesaplayabileceğiniz kaynaklara yönelmektir. Bunun içinde geçiş iniş ve yükseliş hareketlerini incelemek mantıklıca olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı