Amerikan Hükümeti Kripto Paraları Yasaklayabilir Mi

Bitcoin Yasaklanabilir mi?

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta Bitcoin ile ilgili atmış olduğu tweet sonrası pek çok görüş ortaya atılmıştı. Trump’ın bu açıklamalarından Bitcoin ve kripto paraların nasıl etkileneceği ve uzun vadede yansımalarının ne olacağı merak konusu idi. Trump’ın tweeti sonrası akıllarda yeni bir soru daha oluştu. Amerikan hükümeti Bitcoin’i yasaklayabilir mi?

Amerikalı ünlü ekonomist ve trader Alex Krüger ABD’nin kripto paralar ile ilgili neler yapabileceği hakkındaki fikirlerini paylaştı. Konuyla ilgili hafta sonu açıklamalarda bulunan Krüger, şimdilik Amerikan hükümetinin Bitcoin’i yasaklamak gibi bir adım atmasını tahmin etmediğini ancak bu şekilde bir karar çıkması halinde kripto paralar ve Bitcoin’in çok ağır bir darbe alacağını belirtti.

Krüger açıklamalarına şu şekilde devam etti. “Bildiğimiz üzere Bitcoin aslında sadece bir koddan ibaret. Ve böyle bir kodu Amerika Birleşik Devletleri birdenbire kapatıyorum şeklinde karar alamaz. Bunun yerine Bitcoin ticaretinin yapıldığı platformlar ve borsaların faaliyetlerini yasaklayabilir. Buna paralel olarak para transferi yapan şirketler ve bankaların kripto para birimleri ile iş yapan şirketlerle işbirliği yapmasını engelleyebilir. Böyle bir durumda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatı aniden düşüşe geçer. Her ne kadar bunlar ihtimal dahilinde olsa da gerçekleşmesinin çok zor şeyler çünkü Trump’ın böyle bir karar alması halinde önce kongre üyelerini Bitcoin ve kripto paraların yasaklanması konusunda ikna etmesi gerekir. Bu süreç çok zor ve çetrefilli olacaktır, dolayısıyla da Amerikan hükümetinin böyle bir girişimde bulunma ihtimali bence çok düşük bir ihtimal.”

Bir Sosyal Medya Şirketi Daha Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

Kripto para dünyasında tüm bu gelişmeler olurken, İngiltere merkezli sosyal medya şirketi UHive da, kendi dijital para birimini çıkardığını duyurdu. Facebook’un ardından hangi teknoloji şirketlerinin kendi kripto para birimlerini çıkartacakları merakla beklenirken ilk açıklama Uhive’dan geldi. Şirketten yapılan açıklamada; 2.3 milyon dolarlık bir yatırım alan ve iki yıldır geliştirme aşamasında olan kripto para biriminin tamamlandığı ve çok kısa zaman içinde görücüye çıkacağı, para biriminin içerik üreticilerine ödeme yapmakta ve kullanıcılar arası para transferlerinde kullanılacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı