Augur Nedir?

Augur Nedir? Augur, ‘kalabalığın bilgeliği’ (ya da kolektif zeka) ilkesine dayanan ve bir olayın sonucunu tahmin etme temeline dayalı merkezi olmayan tahmini bir pazardır. Bu yöntemle, kalabalıktan toplanan bilgiler, en gerçekçi ihtimal ve dolayısıyla en olası sonuç olarak ortalanır. Doğru tahminler ağ tarafından ödüllendirilirken, yanlış raporlama cezalandırılır – bu da gerçek raporlamaya teşvik eder. Özetle; Augur, Ethereum üzerine kurulmuş, açık kaynaklı ve merkezi olmayan tahmini pazar platformudur. Augur protokolü Ethereum blok zincirinde bulunan akıllı sözleşmelerden biridir .

Augur’un Sahibi Kim ve Merkezi Neresidir?

Augur, 2014’te Jack Peterson ve Joey Krug tarafından kuruldu. Augurs alfa sürümünün ilk çalışma versiyonu, Haziran 2015’te Ethereum test ağına yayınlandı. Geliştirme, Ağustos ve Ekim 2015 boyunca çevrimiçi bir crowdsale vasıtasıyla finanse edildi.

Ademi merkeziyet, Augur’un uygulamanın sürdürülebilir olmasını sağlar. Bu merkezsizlik, olayların sonuçlarını raporlamada dürüstlüğü, bireysel dolandırıcılıkları ortadan kaldırmak için kalabalık bilgeliğini kullanmayı sağlar. Kalabalığın bilgeliği felsefesiyle ilgili Aristo’nun Politika adlı eserine göz atabilirsiniz.

Augur’un fiyatını kim belirliyor?

Augur’un kalabalığı, ilk gününde 2.000’den fazla BTC ve 100.000 Ethereum’u yükseltti. 17 Ağustos 2015’ten 5 Eylül 2015’e kadar sürdü. Platform şimdilik beta safhasında.

Augur’un omurgası, İtibar (REP) adı verilen ticarete açık belirteçlerdir. İtibarın toplam miktarı, Ağustos 2015’te piyasaya sürüldüğünde 11 milyon sikke sabitlenmiştir. Göstergeler, bireylerin olayların sonuçlarını bildirme veya tartma hakkını vermiştir. Doğru raporlar sunan kişiler kazanabilir.

Augur güvenli midir?

Buna ek olarak, doğru öngörüleri sunanlara kazancın bir kısmı (pay) verilirken, oy birliğiyle (gerçek dışı olarak) rapor verenlerin REP belirteçlerini kaybedip hiçbir şey kazanamayacağı belirtilir. Dahası, bir kullanıcının daha fazla REP’i varsa, o kişinin girişine daha fazla değer veya güven duyulur.

Başka bir deyişle, kullanıcıların oy birliğiyle güvenilirliklerine bağlı olarak İtibar belirteçleri kazanılır ve kaybedilir. Augur Ekibi, Reputation belirteçlerinin nasıl çalıştığını açıklamak için bir infografik yayınladı.

Augur’a yatırım yapmalı mıyım?

İnsanlar herhangi bir konuyla ilgili etkinlikler oluşturabilir ve bu etkinliklerin olası sonuçları için hisse satın alabilir. Platformda ethereum ve bitcoin kabul edilmektedir. Algoritma daha sonra kalabalık kaynaklı bilgilerle çalışacak ve fikir birliğine dayalı en iyi tahminleri sağlayacaktır. Olay sonuçlandıktan sonra, doğru sonuçların paylaşımıyla ilişkili fonlar “kazanan”lara dağıtılır.

Augur sadece bahis platformunun ötesinde kullanılabilir. Augur’un kurucularından Joey Krug, platformu ‘hava koşullarına karşı korunmak için Arjantin’deki çiftçilerin veya ABD borsa’sına erişemeyen Çinli tüccarların kullanabileceğini’ söyledi.

Augur Nedir? İngilizce İnfografik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı