Avrupa Merkez Bankası Raporu: Kripto Paralar İstikrarlı Ama !

Avrupa Merkez Bankası ‘nın son yayınladığı raporda, dijital para birimlerine geniş yer verildi.

Avrupa Merkez Bankası Raporu: Kripto Paralar İstikrarlı Ama !

Kiel Dünya Ekonomi Enstitüsü’nün ekonomik araştırmacıları daha istikrarlı bir finansal sistem için bir fırsat olarak merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerini belirlendi. Kiel Enstitüsü’nün araştırmacıları Avrupa Parlamentosu ‘nun (ECON) Komitesinde “Para Diyaloğu” konulu oturumlarına eşlik edecekler. 26 Haziran’da yayınlanan rapor ise Bitcoin gibi kripto para birimlerinden gelen dijital veya sanal para birimleri ayırt ediyorlar. Rapora göre kripto para birimleri geleneksel merkez bankası para birimleri için geçerli bir alternatif teşkil etmemektedir diye eklediler. Araştırmacıların raporundan dikkat çeken konuşma şöyle oldu:

“Şu anda Bitcoin gibi kripto para birimleri, geleneksel para birimlerini önemli ölçüde tamamlayamadı. Mevcut teknoloji, ölçeklenebilirlik ile ilgili ciddi sınırlamalar ile karşı karşıyadır. Özellikle, şimdi geleneksel para birimleri aracılığıyla ele alınan işlemlerin kripto para birimleri aracılığıyla ılımlı bir payını dahi yapmak oldukça pahalı olacaktır. ”

Kiel Enstitüsü raporunda ilgi çeken bir başka tespit ise kripto para birimlerinin bir değişim aracı olmak yerine ilgili varlıkların esas olarak finansal spekülasyon için bir araç olarak kullanıldığını iddia ettiler. Sabit bir değere dayanmadıkları için rasyonel olarak değerlendirilemez ibaresini kullandılar. Bu durum daha fazla spekülatör çekecek olan güçlü fiyat dalgalanmalarına yol açacağını vurguladılar. Düzenlemenin olmaması bu etkiyi ayrıca şeffaf olmayan bir yöntemle artırıyormuş.

 

Kaynak:   Coin Telegraph

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı