Beyaz Rusya Hükümeti, Kripto İşletmeleri İçin Vergi İndirimi Yapıyor

Beyaz Rusya’da, kriptokrasi ve blok zinciri etrafında şirketlerin gelişimini teşvik etmek için kısmen yeni tüzükler meclisten geçti.

Devlet medya ajansı BelTA’ya göre , 22 Aralık’ta Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, ticaret faaliyetini artırmak amacıyla önemli vergi teşvikleri de sunarken, yasal olarak blok zincir gibi gelişmekte olan teknolojilerin kullanımını kucaklayan bir dijital ekonomi geliştirme kararnamesini imzaladı. Kararname, özetlenmiş mevzuat savunma yapan bir yerel BT firması tarafından, ülkenin Yüksek Teknoloji Parkı, hükümet teknoloji ve mali başlatılması için bir merkez olarak hizmet etmek isteyen özel ekonomik bölge gelişimini artırır.

Yasanın bir bileşeni akıllı sözleşme geliştirme, token verme, kriptokrasi ticareti ve madencilik üzerinde çalışan şirketler için yasal bir temel oluşturuyor ve bunların hepsi önümüzdeki beş yıl için gelir vergisinden muaf tutuluyor.

“Çeşitli faaliyetlerden elde edilen kazanclar, Ocak 2023 yılına kadar vergiye tabi değil.”

Temmuz ayında rapor edildiği gibi , ülkenin merkez bankası, yerinde bankalar için bir işlem garanti sisteminin parçası olarak blok zinciri dahil etme yollarını zaten düşünüyordu.

Merkez bankası şefi Pavel Kallaur, bugün yayınlanan bir başka raporda , High Tech Park için kriptokrasi işletmelerinin mağaza kurmak için bir yer olmasını sağladığını belirtti.

“Kripto para birimleri için Dijital Ekonomi Geliştirme Yönetmeliği, Hi-Tech Parkı’ndaki yerleşik şirketlerin uluslararası anlaşmalar için kripto para birimleri kullanmalarını sağlıyor ve biz bunun için de iyiyiz” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı