Bir Coinin Scam Coin Olduğu Nasıl Anlaşılır

SCAM COİN NEDİR

Dolandırma ve kısa yoldan para kazanma amaçlıyla geliştirilen ve piyasaya sürülerek para toplanan kripto paralara SCAM COİN denir. Bu tür coinlerin çok değerlenecekmiş gibi reklamları ve tanıtımları yapılır. Bir süre göstermelik olarak fiyatları şişirilir ve coin borsalarında yer bulmaya çalışılır. Scam coinlerin geliştiricileri coinler piyasaya sürülmeden önce coinlerin büyük bölümünü kendilerine ayırırlar. “Premined” adı verilen bu ön stoklanmış coinler, değer kazandıkça geliştiriciler tarafından yavaş yavaş elden çıkarılırlar ve bu yöntemle yüklü bir gelir elde edilir. 2018 yılı sonunda yayınlanmış olan scam coin listesine göre yaklaşık olarak 500 coin işlemden kaldırılmıştır. Örnek verecek olursak 2018 yılı içerisinde Vitro coin scam coin olduğu anlaşılan ve coin dolandırıcılığı denince akla gelen ilk örneklerden biri olmuştur.

Kripto paraların yatırımcılar ve kullanıcılar tarafından cazip görülmesinin en büyük nedenlerinden biri merkezinin olmaması, bağımsız olmasıdır. Zaten kontrol altında olmaması sebebiyle kripto paralar Devletlerce de kabul görmemektedir.  Coinlerin merkezinin olmaması ve bağımsız olmaları yatırımcıları biraz korkutsa da yatırım yapılan coinin büyük kripto borsalarındaki karşılığı olduğunun bilinmesi o yatırımcıya güven vermektedir. Kripto paraların geleceğe dönük projeleri, borsalardaki karşılığı, geliştiricilerinin kimler olduğunun bilinmesi gibi etkenler o coinin scam coin olup olmadığı hakkında fikir edinmemize yardımcı olur. Bir coine yatırım yapılmadan önce o coinin iyice araştırılması ve scam coin olmadığından emin olunması gerekir. Aksi halde tüm paranız boşa gidebilir ve kripto para sisteminin bağımsız, merkezi olmayan, takip edilemeyen bir sistem olması sebebiyle yasal bir merciye başvurma şansınız da olmaz.

Scam coin keyboard

Bir Coinin Scam Coin Olduğunu Anlamak

Scam coinler her ne kadar yatırımcıyı inandırmak ve yatırım çekmek için uğraşsa da bazı işaretler o coinlerin scam coin olduğunu gösterebilir.

1-Kripto paralar her ne kadar ağırlıklı olarak yatırım amacıyla kullanılsa da, bir kripto paranın asıl amacı sadece yatırım toplamak olmamalıdır. İsim yapmış ve güven vermiş tüm coinler ödeme kolaylığı, transfer şekilleri, transfer hızları gibi değişik projeler de sunarlar. Bir coin bu tür projelerle erişebileceği kullanıcılar yerine para toplamak için yatırımcılara hitap ediyorsa büyük ihtimalle scam coindir. Öyle ki, scam coinler sadece bir yatırım aracı olduğundan değersizdirler veya hiçbir sebep olmadan aniden değer kaybına uğrayabilirler. Kısaca coinleri yatırım aracı olarak değil ödeme aracı olarak gören bir proje scam coin olmaktan uzaktır.

2-Bitcoin ile kabul görmüş alt coinlerin hepsi açık kaynak kodlu yazılımlardır. Kaynak kodlarına herkes ulaşabilir. Scam coinlerde ise kaynak kodları bir çok zaman açık değildir. Sistemin kodlarını sunmak yerine sistemin işleyişini ve en güzel yanlarını sunarak göz boyamayı isterler. Bu tür vur kaç taktiğindeki coinler de scam coin örneğidir.

3-Coin madenciliği işlemi o coin ağının devamlılığını sürdürmek ve ağdaki transferler gibi ihtiyaçları karşılamaktır. Bu tür işlemlerin coinin bulunduğu platform tarafından sağlanması, o coine olan güveni artırır. Eğer bir coinde bulut madenciliği gibi işlemler var ise, üye yeni üye kazandırıp yüzdelik pay alıyor demektir. Yeni alt üyeler geldikçe sistem çarkını döndüren bu tür işlemlere ponzi şeması denir ve tam bir scam coin örneğidir.

4-Kripto paraların geliştiricileri ve ekibinin bilinmesi son derece önemlidir. Bu kişilerin kimler olduğu, güvenilirliklerinin bilinmesi o coine duyulacak olan güvende önemli bir unsurdur. Scam coinlerde genelde bu tür bilgiler yüzeysel veya çok kısıtlı verilir.

5-Bitcoin Investing Packages (BIP) yani bitcoin yatırım paketleri diye isimlendirilen bu sistemlerde çok az ödeme yapılarak sürekli coin elde edileceği vaat edilir. Yeni üye sayısı arttıkça yeni coinler gelir ancak yeni üye sayısı azaldıkça ve durunca ödeme sistemi de durur. Ve en başta ödenen para sıfırlanır. Bu tür işlemleri sunan coinler de scam coin örneğidir.

6-Coine ait bir topluluğun bulunması, fikir alışverişinin yapılması, geliştirmeye yönelik projelerin tartışılması yatırımcıların gözünde çok önemlidir. Bu tür topluluklar coine olan güveni artırmaya yardımcı olur. Eğer bir coinin aktif topluluk grupları yoksa, proje ve geliştirmeye yönelik paylaşımlarda bulunmuyorsa scam coin olma olasılığı yüksektir.

Yukarda belirtilen hususlar scam coinlerin ortak özellikleridir. Bazılarında tüm özellikler bazılarında ise sadece biri bulunur. O bakımdan yatırım yapmadan önce coinler hakkında bu hususlarla ilgili araştırma yapmanız doğru yatırım stratejisi açısından faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı