Bitcoin ve Altcoin Fiyatı Neye Göre Değişiyor

Bitcoin’in fiyatı nasıl belirleniyor diye soranlar oluyor. Hala anlamayan varsa bilal’e anlatır gibi anlatıyorum… Bitcoin’in fiyatını kullanıcılar belirler. 

Bitcoin’in fiyatını belirleyen şey anlık olarak ilk sırada bulunan alış ve satış emirleridir. Satış emri, alış tarafında bir karşılık bulursa o anki fiyat o olur. Örnek vermek gerekirse; 

Fiyat şuanda 70 bin tl olsun. Ben 71 bin’e 1 tane satış emri koydum. Birisi gelip 71 bin’e benim sattığımı alırsa fiyat 71 bin olur. 71 bin tlye alan adam gidip 72 bin’e satarsa ve birisi gelip 72’ye alırsa fiyat 72 olur.

(düşüşte de aynı olayın tersi gerçekleşir.)

Ayrıca; (araya başka fiyat girmemesi gözetilerek örnek verilmiştir.

Fiyatı bu konuda kullanıcılar belirler. Ama tüm borsalarda olduğu gibi yerli borsalarda da balinalar borsanın kendisidir. 
(balina dediğimiz kişiler/kurumlar fiyatta ciddi oynamalara sebep olabilecek kadar ”zengin” olan kişiler.)

Peki bu piyasada manipülasyon nasıl yapılııyor? En önemlisi bizde neden çok daha pahalı? Yerli hıyarlar pardon pardon yerli borsalar fiyatı nasıl manipüle ediyor?
Şöyle;

borsaların elinde ciddi miktarda btc ve nakit para var. (çoğunluğu bizim yatırımlarımız.) 

Fiyatı yükseltmek isterse;

fİyat 70 bin olsun. Elindeki yüklü parayla 73 bin’e kadar olan tüm satış emirlerini alsın. 
Fiyat birden 73 bin olacak. 
Bunu gören küçük balıklar yani bizler ne yapacağız? Oooo yükselişe geçti kaçırmayayım diyip saldıracağız. Gidip 72.900’den 73’ten alıp 75’e satış koyacağız. Aklımızda 1 saatte 73ten alıp 75ten satmak var. (yer mi ulan!) Peşimizden gelenler 75’e alıp 76’ya satmaya çalışacak böyle böyle en sona kalanlar zarar edene kadar devam edecek.
Şimdi ne dedik?
Fiyat 73 oldu. Küçük balıklar yüksek fiyatlardan almaya çalışıyor. Az önce 70’den 73’e kadar satın alan adamlar piyasaya hacim katıp çekildiler. Bir hamle yaparak fiyatı 76/77’ye kadar çıkardılar. 
Sonra birden yeterli bu kadar deyip, 70-73 arası satın aldığı tüm btcleri 76’dan satışa koyacaklar. Yükselecek diye saldıran herkes onları satın alacak ve bir süre sonra saldıran herkes satın aldığı için satış emirleri alış tarafında karşılık bulamayacak, hacim düşecek ve fiyat düşecek. 75ten alan adamlar panik yapacak daha fazla zarar etmiyim diyerek düşükten satacak ve fiyat düşecek. 

Ne oldu? Borsa kuyuya taş attı, yüzlerce akıllı peşine takıldı ve zarar etti. 

Bu piyasada manipülasyonu bu şekilde yapıyorlar. 

Bir de şu var. Set örmek, duvar koymak denir. Kişiye göre değişir. Her sözü kullananı da duydum. Genelde duvar derler.

Dediğim gibi fiyatı alış/satış emirleri belirliyor. En üstteki emir gerçekleşmeden diğer emire geçmez yani fiyat değişmez. Borsalar bunu belli fiyatın altına düşmemesi ya da belli fiyatın üstüne çıkmaması için koyar.

Görmüşsünüzdür paribuda btcturk’te. Çok uçuk rakamlardır. Mesela 40 btc 85 bin tl’ye satış emri koyulmuştur. Milyon tllik bir işlemdir. Sebebi çok çok ani bir fiyat artışında fiyat 70ten 72’ye 10 saniyede geçebilir. 15 dkda 85 bin’i görebilir. Fiyat 85 bin’in üstüne hemen çıkmasın diye orada bir duvar vardır. O milyonluk satışın tamamı gerçekleşmeden fiyat yukarı çıkmaz. Tam 85’e geldiğinde borsa yukarıda anlattığım gibi bir manipülasyon yaparak fiyata istediği gibi yön vermeye çalışır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı