Bitcoin ve altcoinlerinizi güvende tutmanız için yapmanız gerekenler

Bilişim çağı insanlara inanılmaz fırsatlar sunmasına karşın sistemsel sorunlardan dolayı geçmişte bankalar, şirketler aklınıza gelebilecek her türlü kurum saldırıya maruz kalmış ve ciddi zararlara uğramıştır.

Özellikle 2017 yılında kripto paralara talep yüzlerce kat artmış ve milyonlarca insan yatırımını bu sanal paralara yapmış ve hala da yapmaktadır.

Bitcoin cüzdanları ve bitcoin borsaları güvenli mi?

Çevrimiçi bitcoin cüzdanları ve Binance, Bittrex, Poloniex, HitBTC, Bitfinex, BTCTurk, Koinim, Paribu… gibi yüzlerce coin borsasının %100 güvenli olması mümkün değildir. Süreci takip ettiyseniz Ukrayna ve Uzak Doğu ülkelerindeki bazı borsalar hacklendikten sonra iflasını istedi. Düşük bir ihtimal olsa da bankalar gibi coin borsaları da hacklenebilir.

Kripto paralarınızı güvende tutmak için yapmanız gerekenler

1- Güvenilir borsalara yatırım yapın
Şuan piyasada yerli ve yabancı yüzlerce coin borsası bulunuyor. İşlem hacmi düşük borsalara yönelmeyin. İşlem hacmi yüksek, kullanıcı sayısı fazla ve güvenilir bir şirketin altında yer alan borsalara yatırım yapın. Bu anlamda Bittrex, Binance, Cex.io tavsiye edebiliriz.

2- Şifre ve mail adreslerine dikkat edin
Coin borsalarına girdiyseniz muhtemelen birden fazla hesabınız vardır. Para yatırma, çekme ve transfer işlemleri için Türk borsalarında zaten hesabınız olmalı. Coin borsalarındaki hesaplarınızın mail adresi ve şifresini farklı yapın.

3- Mail şifreniz ile borsaya giriş şifreniz farklı olsun
En can alıcı nokta burası. Borsalara saldırı olduğunda saldırganlar sizin mail adresinize erişebilir. Hesabı tamamen ele geçirmek için mail adresinize giriş yapmak zorundalar. Bu yüzden kesinlikle e-posta şifreniz ile borsalara giriş şifreniz aynı olmasın.

4- Şifreniz harf ve rakamlar içermeli
Geçtiğimiz senelerde kuzeninin ÖSYM şifresini bilen bir öğrenci üniversite tercihlerini değiştirmişti. Benzer haberleri defalarca haberlerde izledik. Bu yüzden şifreniz yakınlarınız tarafından tahmin edilebilir olmamalıdır. Kimseye güvenmeyin! Şifrenizde büyük harf, küçük harf ve rakam bulundurun.

5- Mail hesabınız için kurtarma e-postası yazın.
Mail adresinizin ele geçirilmesini önlemek için kurtarma e-postası yazmayı unutmayın. Ayrıca telefon onayı yapın ki herhangi bir şifre değiştirme işleminde telefonunuza gelen kodla işlem yapılabilsin.

6- Google Authenticator (2FA) Kullanın
Coin borsanızdaki hesabınızdan alım, satım ve transfer yaparken 2FA ile işlem yapılabilmesine izin verin. Bu sayede saldırganlar hesabınızı ele geçirse bile 2FA olmadan coinlerinizi transfer edemez.

7- E-postanıza gelen mesajlara dikkat!
E-posta adresi, sosyal medya hesaplarına gelen bağlantıları kesinlikle tıklamayın. Gelen spam maillerin büyük çoğunluğu hesaplarınızın ele geçirilmesi için gizlenmiş dosyalar barındırmaktadır.

8- HTTPS’ye dikkat!
İşlem yaptığınız coin borsalarında https ile başlamasına dikkat edin. Yine de bu SSL güvenliği yeterli değil. Artık tüm siteler https alabiliyor. Bu yüzden kesinlikle girdiğiniz site adının doğru olduğuna emin olun. Saldırganlar küçük harf hatalarını gözden kaçıracağınızı düşünerek farklı site açıp bilgilerinizi çalabilir.

Örneğin pirecoin.net adında borsada işlem yaptığınızı varsayalım. Saldırganlar bir şekilde Google aramalarında üst sıraya çıkarak sizi yanıltabilir. site adını pirecain, pirecoim vb. yaparak işlem yaptığınız borsanın aynı arayüzünü de ekleyebilir. Giriş bilgilerinizi öğrendikten sonra hesabınıza giriş yapıp tüm coinleri hesaplarına aktarabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı