Bitcoin balon mu?

Para dediğimiz takas aracı ekranda gördüğümüz rakamlardan oluşuyor kimse eline para alıp alışveriş yapmıyor. Fakat benim bankadaki paramın farkı hükümetler ve kurumlar tarafından desteklendiği için isteğimde bunun karşılığı farklı birimlerlede alabilmemdir. (tabiki şuan herkesin aynı anda parasını çekmeye gittiğinde bankacılık sisteminin çökeceğini biliyoruz.) Ama bu olayda güvenirlik konusu baştan aşağı açıklarla dolu. Yarın olabilecek bir sıkıntı insanların elinde sadece anlamsız kodlar kalacak.

Kripto paraları biraz daha somut kavramlara benzetecek olursak, örneğin benim kopyalanmayan parmak izimi kaliteli kağıtlara basarak bunu satmaya karar verdiğimi düşünelim. Bu kağıtlardan da toplamda 21 tane olsun, sonrasında parmağı kesip bir daha üretemeyeceğim ve herkes satım işlemlerini herkes bildirmek zorunda olsun. Mantık olarak benzer olan bu durumda benim tek yapmam gereken bu kağıtların geleceğin parası olacağı ve çok değerleneceğine inandırmak. Bu kağıtlardan 15’  ini sattıktan sonra zaten pazar kendini yaratmaya başlayacak ve fiyatlar artacaktır. Bende elimde kalan 6 taneyi düzgün bir fiyata satıp kendime düzgün bir hayat ve bir protez parmak alabilirim.

bitcoin
Bu arada benim asıl düşüncem sanal para birimlerin olabileceği yönünde sadece btc üzerinde çok büyük bir balon olduğunu düşünüyorum.

Nobel ödüllü Robert Shiller, bu ekonomik balonun aşağıdaki 7 karakteristik özelliği bulundurduğunu söylemiştir.

1- inanılmaz artışların olması.
2- fiyat artışına karşı büyük bir heyecan olması.
3- medya etkisinin artması
4- bu sayede büyük paralar kazanan insanlarının hikayelerinşn dolaşması
5- toplumda genel ilginin artması
6- para artışlarını açıklamak için yeni teorilerin ortaya çıkması
7- banka kredilerinin standartlarındaki düşüş.

Bu maddelerin btc göründüğünü düşünmekteyim. Ama bir ekonomik balonun patlamadan önce eübalon olduğunu bilmemiz imkansızdır. Bu 5 senede patlayabilir yarın sabahda.

Sonuçta insanların bu hayvani dürtüleri ile hareket etmesi izlemek beni şaşırtmazken sadece bitcoin balonu patladığında bitcoin intiharlarını izlemek beni üzecektir.

Bundan 50 sene sonra ekonomik kitaplarında(dijital) bitcoin balonu ve mağdurlarını okuyacak yeni nesilde insanların bu tarz yatırımlara nasıl inandıklarını soracaklar.

Evet dijital para birimleri olacak ama bu şekilde değil hacker sitesi gibi btcturk falan bunlarla yatırım olmaz.

Serbest ekonomi herkes yatırmını yapar, belkide siz haklısınız torunlarım bana kızacaklar 16000 usd den btc almadığıma.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı