Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin, şüphesiz yakın geçmişteki en inanılmaz yeniliklerden biridir. Bununla birlikte, aynı zamanda, ideolojik olarak motive olduğu kadar siyasi açıdan da çok tartışmalara neden olan ölçeklenebilirlik konularında çok fazla eleştiri altına girdi. Son olarak, 1 Ağustos 2017’de bitcoin, Bitcoin Cash’i doğuran zor bir çatalın içinden geçti. Size hangi tarafın doğru olduğunu ve hangi tarafın yanlış olduğunu size söyleyecek değiliz, bu tamamen size kalmış durumda.

Bitcoin işlemleri nasıl işler?

Bitcoin, artık efsanevi araştırma makalesi “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” nde takma ad Satoshi Nakamoto tarafından bilinmeyen bir erkek / kadın / grup tarafından tanıtıldı. Sağlanan herhangi bir paso, eşler arası bir merkezi olmayan, dijital para birimi sistemi idi. Bitcoin işlevlerinin tüm sistemi, iş nedeniyle “madenciler” denilen bir grup insan tarafından yapıldı.

Peki bu madenciler ne yapar? Yaptıkları en büyük iki faaliyet:

  • Bloklar için madencilik.
  • Bloklara işlem ekleme.

Bloklar için madencilik

Tüm madenciler, hesaplama gücünü , blok zincirine eklemek için yeni bloklar aramak için kullanıyorlar . Süreç, ” işin kanıtı ” protokolünü izliyor ve yeni bir blok keşfedildiğinde, keşiften sorumlu madenciler şu an 12.5 bit hızında ayarlanmış bir ödül kazanıyor (bu her 210.000 bloktan sonra yarı yarıya azaltılıyor), ancak bu değil Madencilerin sahip olduğu tek teşvik.

Bloklara işlem ekleme

Madencilerden bir grup yeni bir blok keşfedip maden çıkardığında, bu blokun geçici diktatörleri olurlar. Alice’in Bob’a 5 bit geri göndermesi gerektiğini, fiziksel olarak ona herhangi bir para göndermediğini, madencilerin aslında bu işlemi zincirdeki bloklara eklemesi gerektiğini ve ancak o takdirde bu işlemin tamamlandığını varsayalım. Bu işlemleri bloklara eklemek için madenciler bir ücret talep edebilir. İşleminizin bu bloklara hızlı bir şekilde eklenmesini isterseniz, madencilere “kesmek için” daha yüksek bir ücret vererek konuşabilirsiniz.

Bir işlemin geçerli olabilmesi için zincirdeki bir bloğa eklenmesi gerekir. Bununla birlikte, bir sorun ortaya çıktığında, zincirdeki bir bloğun boyutu sınırı 1 MB’dir ve aynı anda gidebilecek çok işlem vardır. Bu daha önce yönetilebilir, ama sonra bir şey oldu, bu büyük bir sorun haline geldi, bitcoin ünlü oldu!

Bu grafikte, aylık gerçekleşen işlemlerin sayısını görebilirsiniz: 

Gördüğünüz gibi, aylık işlemlerin sayısı artmakta ve şu an 1mb blok boyut sınırıyla bitcoin yalnızca saniyede 4.4 işlem gerçekleştirebilmektedir. Bitcoin ilk oluşturulduğunda geliştiriciler, tüm Bitcoin ağını tıkayabilecek spam işlemlerini azaltmak istedikleri için 1 milyon boyut sınırını tasarladılar.

Bununla birlikte, işlemlerin sayısı sıçramalarla arttıkça, blokların doldurulma oranı da artıyordu. Çoğu zaman, insanlar yeni bloklar oluşturulana kadar gerçek anlamda beklemek zorundaydılar, böylece işlemler yürürdü. Bu, işlemlerin birikimini oluşturdu, aslında, işlemlerinizi öncelikli hale getirmenin tek yolu, madencileri işlemlerinize öncelik vermeye teşvik etmek ve teşvik etmek için yeterince yüksek bir işlem ücreti ödemektir.

Bu, “ücret karşılığı” sistemi tanıttı. Temel olarak, işte böyle yürüyor. Alice’in Bob’a 5 bit gönderdiğini varsayalım, ancak işlem bir bekleme listesi nedeniyle gerçekleşmiyor. Bir zamanlar harcanan atışlar asla geri gelemeyeceği için işlemi “silemez”.

Bitcoin Cash (BCH) Bitcoin’e çok benzer, ancak bazı farklar çok farkediyor:

  • Blokaj boyutu 8 MB.
  • Segwitz olmayacak.
  • “Ücretle değiştir” özelliği yoktur.
  • Yeniden çalınacak ve korumayı yok edecektir.
  • Bitcoin’de bulunan normal 2016 blok zorluk ayar aralığından daha hızlı çalışma güçlüğünü ayarlamak için bir yol sunar.

Tekrar çalma saldırısı nedir?

Bir tekrarlama saldırısı, kötü niyetle tekrarlanan veya geciken bir veri iletimi demektir. Bir blok zincir bağlamında, bir blok zincirinde gerçekleşen ve onu başka bir blok zincirinde kötü niyetle tekrarlayan bir işlem yapıyor. Örneğin. Alice 5 BTC’yi Bob’a gönderiyor, bir tekrarlama saldırısı altında bunu yapmayı bile istemese de kendisine 5 BCH gönderecek.

Peki, Bitcoin nakit tekrar saldırılarını nasıl önlüyor? (veriler, Andre Chow’un yığın değişimindeki cevabından alınmıştır)

  • Yeniden tanımlanmış bir iç çamaşırı algoritması kullanarak. Bu çukur algoritması, çukurluk bayrağı 6. biti ayarladığında kullanılır. Farklı çalkalama algoritması geçersiz işlemlere neden olacağından, bu işlemler UAHF dışı zincirde geçersiz olacaktır.
  • Veri olarak “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” dizesini içeren OP_RETURN çıktısını kullanma. Bu dizeyi içeren herhangi bir işlem 530.000 bloğa kadar bit eşi nakit düğümleri tarafından geçersiz sayılır. Temel olarak, bu bloktan önce paraları, OPF-RETURN çıktısı ile önce UAHF olmayan zincir üzerinde işlem yaparak ve daha sonra UAHF zinciri ikinci sırada işlem yaparak bölebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı