Bitcoin Fiyatlarını Etkileyen Şeyler

Karşı durulamaz yükselişi sonrası Türkiye’de de hemen herkesinde dilinde Bitcoin muhabbeti dönüyor. Peki bu Bitcoin’in fiyatını neler etkiliyor? sorusunu hiç düşündünüz mü? Gelin hep birlikte Bitcoin neden yükseliyor veya düştüğünde neden düşüyor bunları inceleyelim.

Bitcoin’in arz-talep meselesi

Klasik iktisatçılara göre “Her arz kendi talebini yaratır.” Basit bir dille anlatmak gerekirse dönem dönem Power Balance bileklik, stres çarkı gibi bir işe yaramayan ürünler üretilir, reklamı yapılır ve piyasaya sürülür. Hiç anlamadan siz bile o ürünü almış olursunuz. Piyasada bu gibi ürünlerde arz, kendi talebini yaratabiliyor. Ancak Keynesyen iktisatçılar Kara Perşembe olarak adlandırılan 1929 Dünya Krizinin en büyük nedeninin bu görüş olduğunu savunur ve on yıllarca ülkelerin ekonomi politikalarını Keynesyen görüşe göre belirlenir. Keynes’e göre ise “Her talep kendi arzını yaratır.

Hem klasik iktisatçıların hem de Keynes’in arz-taleple ilgili görüşlerini coin piyasasında görebilmek mümkün. Neden mi? Şuan 1000’in üzerinde kripto para var hatta her geçen gün yenisi çıkıyor. Yeni coin çıktıkta “her arz kendi talebini yaratır” görüşünden hareketle talep artıyor. Ancak 1000’in üzerinde kripto paranın olmasının bir diğer sebebi de Bitcoin, ETH, LTC’nin başını çektiği kripto paralara olan aşırı taleptir. Yani “her talep kendi arzını yaratır” görüşüne de katılmalıyız.

ÖZETLE; Bitcoin ve altcoinlerin fiyatlarını belirleyen en önemli etken arz ve taleptir.

ELMAS – SU PARADOKSU

İktisadi terimlerden Bitcoin incelemesi yapmaya devam edelim. Elmas – Su Paradoksu Klasik İktisatçı Adam Smith’in incelediği bir kavramdır. Bu kavrama göre; Su elmastan daha faydalıdır. Su olmazsa yaşam olmaz insan olmaz. Ancak günümüzde elmasın olmadığı varsayarsak değişen pek bir şeyin olmadığını görebiliriz. Suyun elmastan daha faydalı olduğu görüşüne hepimiz katılıyoruz. Öyleyse elmas sudan neden daha pahalı? A.Smith’e göre bir malın değerini belirleyen toplam faydası değil marjinal faydasıdır. Elmasın üretimi çok zor olduğundan ve dünyadaki elmas stoğu sınırlı olduğu için marjinal faydası çok yüksektir ve fiyatı da yüksektir. Ancak su doğada her yerde bulunmaktadır. Bu yüzden toplam faydası yüksek olmasına rağmen marjinal faydası yani son birimden elde edilen fayda çok düşüktür. Özetlemek gerekirse; az olan değerlidir.

Bu paradoksu size neden anlattıma gelince; Bitcoin maksimum 21 milyon adet üretilecek. Bu üretimin 2040 yılına kadar süreceği tahmin ediliyor. Şu an yaklaşık 17 milyon BTC’nin kazımı yapıldı. Ancak altcoinlerde maksimum şu kadar üretim yapılacak diye bir mantık yok. Varsa da bu 100 milyonu aşan değerlerde. ELMAS- SU PARADOKSUNDAN HAREKETLE az olan değerli olduğu için Bitcoin’in değeri her zaman artacaktır.

BİTCOİN GÜNCEL OLAYLARDAN ETKİLENİYOR

Bitcoin fiyatını etkileyen bir diğer etmen de ülkeler, basın, şirketler, merkez bankalarıdır. Bitcoin’i yakından takip edenler iyi bilir. Bir dönem Çin BTC’yi yasakladı, aynı gün JP Morgan CEO’su Jaime Dimon bitcoin için “dolandırıcılıktır” ifadelerini kullandı ve Bitcoin alan çalışanlarını işten kovacağını söyledi. İlerleyen haftalarda ise ABD Merkez Bankası “Kendi kripto parasını çıkartacağını” açıkladı. Bu gibi durumlarda Bitcoin’in fiyatı hep düştü. Ancak her düşüşte Bitcoin daha sağlam artış gerçekleştirdi. Bunun nedenini Bitcoin takipçilerinin her düşüşü bir alım fırsatı olarak görmesinden kaynaklandığını düşünmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı