BİTCOİN GOLD NEDİR? NEREDEN ALINIR?

Bitcoin Gold (BTG) ile simgelenen, 25 Ekim 2017’de gerçekleşen Bitcoin çatallanması sonucu ortaya çıkan yeni bir sanal para birimidir. Bitcoin ile aynı madenden çıkmaktadır. Asıl farkı Bitcoin madencilerinin gittikleri yol üzerinde çatallanma yaratarak Bitcoin Gold olan alana sapmalarından kaynaklanmaktadır. Kasıtlı yapılan bu fork işleminin bazı amaçları ve sonuçlar bulunmaktadır. Özellikle alt coinler ve bitcoinler ile ilgilenen kişilerin dikkatini çeken Bitcoin Gold, ekonomik alanda yatırım yapıp bireysel bir para kazanmak isteyen kişiler için yeni kripto paradır.

Bitcoin Gold, 25 Ekim’de Bitcoin madencilerinin belirli miktar ve büyüklüklerdeki blok alanlar oluşturmaya başlamış ve yeni bir iş yeri oluştururcasına klasik Bitcoin’in iş yeri konseptinden farklı bir yere ulaşmışlardır. Madencilerin yaptıkları bu kasıtlı çatallanma ile de ortaya Bitcoin Gold’un çalışma alanı ve kendisi çıkmıştır.

Bitcoin ile Bitcoin Gold’un madende nasıl bir yer izlediğini merak edenler bulunmaktadır. Bitcoin madeni hiçbir değişikliğe ya da küçülmeye uğramamıştır. Aksine devam eden yola ek olarak yeni bir kol eklenmiştir. Bu kol çatallanma ya da fork olarak da adlandırılan Bitcoin Gold yoludur. Maden bu kısma kadar eski şekli ile gelmekte ve bu kısımdan sonra iki seçenek bırakmaktadır. Orijinal olan Bitcoin blockchaini bozulmadan yoluna devam edecektir. Çatallanmış olan yol ise kendi içerisinde devam edecektir. Bu sayede zincir yeni bir kol kazanmış olacak fakat kendisinden bir şey kaybetmeyecektir.

Bitcoin Gold’un ortaya çıkış amacı Bitcoin alım ve satımlarını merkezi olmayan bir şekle sokmaktır. Bitcoin üretimi ve bitcoin alımı gibi durumların sadece büyük oyuncular tarafından gerçekleşebilmesi diğer oyuncuları saf dışı bırakmaktadır. Yeni çatallanan Bitcoin Gold yolu ile bu sorunun çözülmesi amaçlanmaktadır. Bir bitcoin gol bir bitcoine eşit olacaktır.

Bitcoin Gold Nasıl Alınmaktadır?

Bitcoin gold, çatallanma esnasında elide cüzdanlarının güvenlik anahtarını barındıra herkese gönderilmektedir. Bir bitcoin gold bir bitcoine eşit olduğu için kişilerde kaç bitcoin varsa o kadar bitcoin gold alabilmektedirler. Çatallanma ile beraber dağıtım cüzdanının güvenlik anahtarını elinde barındıran herkese eşit şekilde olmaktadır. Bazı cüzdanlar ek adım isteyebilmektedir. Kişilerin cüzdanını kontrol etmesinde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı