Bitcoin kullanırken gerçekten de anonim mısınız?

Bitcoin işlemlerinin tamamı anonim iken teknik olarak elden ele nakit işlem yapmak daha da güvenli. Bunun nedeni, tüm Bitcoin işlemi blok zinciri üzerinde yayınlanırken herkes tarafından erişilebileceği halde nakit işlem kaydı bulunmamasıdır.

Evet, Bitcoin yardımıyla bir şey satın alan veya satan kullanıcının kimliği daima anonim kalabilir, ancak her zaman işlemin ve o kamuya açık cüzdanın adresinin dijital izi olacaktır .

Bitcoin’de halihazırda var olan pek çok mekanizma olmasına ve her kullanıcının gizliliğini korumak için geliştirilmiş daha pek çok özelliği olmasına rağmen, Bitville kullanıcıları tarafından bu özelliklerin doğru bir şekilde kullanılabilmesi için gelişme açısından ne yazık ki daha fazla iş yapılması gerekiyor.

Neredeyse tamamen gizli olan bu kavram, Yasadışı mal satarken veya satarken yasadışı işlemler için Bitcoin’in potansiyel kullanımı ile ilgili endişeleri artırmıştır. Fakat zaman geçtikçe kaçınılmaz olarak Bitcoin, kurulu diğer finansal sistemlerde mevcut olan kurallara ve yönetmeliklere tabi olacaktır .

Gerçek şu ki, Bitcoin’in nakit paradan daha fazla anonim olmadığı ve bu nedenle Bitcoin alımları ile nakit alımlar arasındaki her türlü cezai soruşturmanın önlenmesi mümkün değildir. Dahası, Bitcoin mali sahteciliği önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bir şey olursa, bunun mali işlemlerle işlenen suçların miktarını azaltması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı