Bitcoin Neden 9 Bin Dolara Çıktı

Lider kripto para birimi Bitcoin son bir kaç gün atağa geçerek ciddi artışla 9.000 dolar seviyelerini geçti. Hatta son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 9.322 doları gördü. Bu seviyeye ulaştıktan sonra küçük düzeltmelerle 9.100-9300 dolar arasında seyretmekte.

24H Range -
/

 

Peki bir hafta önce 7.500 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, bir hafta içinde ne oldu da % 25 civarında yükseldi?

1-Binance’ın Amerikalı Kullanıcı Yasağı

Aslında Bitcoin’in bu denli yükselmesinde bir çok faktör bulunmakta. Bu faktörlerin en önemlisi ise Binance‘ın Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan kullanıcılar yasak getirmesi. Binance 14 Haziran 2019 tarihinden itibaren Amerika’da yaşayan kullanıcıların Binance platformlarına girişini ve Bitcoin ticareti yapmasını engelledi. Bu uygulama Binance‘ın kendi koini olan Binance Coin’in (BNB) sert düşüşüne sebep oldu ve BNB’den hızlı bir çıkış yaşanmaya başladı. BNB ‘den çıkanların doğrudan BTC almaları sebebiyle BTC bu denli yükseldi.

2-Facebook’un Piyasaya Süreceği GlobalCoin’in Olumlu Etkisi

Facebook daha önce kendi coini olan GlobalCoin’i çıkartacağını açıklamıştı. Tam tarih verilmese de yakın zamanda kripto para piyasalara gireceği tahmin edilen GlobalCoin’in etkisi kripto para piyasalarına olumlu yansıdı. Facebook gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin doğrudan bu sektöre yatırım yapmış olması piyasalarda kripto paralara olan güveni yükseltti.

3- Litecoin’in Etkisi

İşlem hacmi yönünden en büyük kripto para birimlerinden biri olan Litecoin‘in (LTC) blok ödülü yarılanmasının yaklaşması da kripto para birimlerinin değer kazanmasında etkili oldu. Litecoin’in blok ödülü yarılanması öncesinde tüm sene bounca %300 civarındaki artış lider kripto para birimi Bitcoin’in de artmasında etkili oldu.

24H Range -
/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı