Bitcoin Nedir? Basit Anlatım

Basit bir dille bu bitcoin ve kripto para birimlerinin mantığını anlatmaya çalışacağım umarım bir yardımı dokunur.

Bitcoin Nedir? Basit Anlatım

Geçmişten başlayalım senin bir arsan var oradan ürün temin ediyorsun, başka bir ürün için bunu takas edeceksin. Fiyatlandırmayı nasıl yapacaksın işte bitcoin ve tüm kriptopara birimlerinin özü burada gizli.

Altın olmadığını düşün 1 koyun, 1 çuval bulgur eder mi? Edebilir daha az ya da fazla da eder bu koyunun ve bulgurun alıcısın gözündeki değerine bağlıdır. Diyelim senin 2 çuval mercimeğin var ve bir adam geliyor diyor ki bu elimdeki toz yemekleri müthiş lezzetli kılıyor bir çuvalına karşılık 1 kap veririm. Miktar ve değer karşılaştırması yapıyorsun mantıksız bir balon geliyor almıyorsun. Sonra bol mercimeği olan biri alıyor ve yemekte müthiş geliyor bu baharat ve tadan istiyor adam kaşığını bir çuvala satıyor.

Bitcoini anlamıyor olmamız ticaret denen nanenin özünü unutmamızdan yani takasın gücünü unutmamızdan kaynaklı. Bir adam çıkıp altını önerdiğinde bunu saçma bulanlar oldu ilk verilen altınlar ne kadar büyüktü değil mi aynı bitcoin ya da diğer coinler gibi. Çünkü ilk kez piyasaya girmekteler ve ilerideki değerlerinden düşük olacaklar.

Gelelim lale örneğine şimdi bu işi biraz abartılı tarihçilerden okuduğumuz için asılnda olayın özünün aristokrasideki mücevherden farksız başladığını kaçıyoruz. Lale nadir güzel bir çiçek ve zenginlik sembolü oluyor ve alıcısı çok olunca fiyat artıyor sonraki sene tüccar tüm gemiyi dolduruyor. İnsanlar üretiyor satmak için fiyat dip yapıyor.

Coinler ile benzer yanı ne fiyatın hızlı artması, farklı yanı ne çok büyük miktarlarda piyasaya sürülebilmesi.

Arkadaşlar zamanında new amsterdam’ı adamlar new york olarak sadece bir baharat yetişen adaya değiştiler. Dünyanın olayı bu anlamazsanız da böyle olacak anlasanız da.

Gelelim risklere, bugün altın ve değerli metaller/taşlar endekslerin riskleri ile aynı durum. Altın niye pahalı kim belirliyor fiyatını bugün takas için de kullanılmıyor artık para olmaktan da çıktı. Hala değerli ama algılarımız değiştikçe böyle kalacak mı? Pek belli olmaz gelecek çağda saklanması bu kadar zor ve artık neredeyse kasalardan hiç çıkmayan ve sadece dijital olan bir nesnenin mutlaka ucuz ve güçlü alternatifleri olacaktır.

Şimdi yukarıdaki durumu bitcoin için ele alalım bir gün değeri düşebilir ve yerini daha iyi bir teknoloji alabilir, ama bu ilk kripto para altın gibi uzunca bir süre istemeniz de değerini koruyabilir de.

Şu an amacından çıktı diyenler paranın karşısında devlet güvencesi var diyenler tarih bilmiyorlar ya da yatırım yapmamışlar. Ben de yapmadım aslında ama incelediğim zaman tarafsız yorumlamak durumda kalacak kadar çok okudum.

Tren kaçtı mı? Alt coinler için bence değil, doğru olanı bulabilir misiniz o net değil. Balina problemini anlatmıyorum para olduğu sürece devler hep olacaktır. Bitcoin içinse trene son anda binenlerin ivmesi ile artık atlayanların freninin savaşı kazananı belirleyecek.

Balon olan bir metanın doğasında borç vardır, bitcoin borçlanma geçecekten ya da faiz ile barındırmadığı sürece riski emlak balonlarından düşüktür. Ama insanlar tutup kredi çekip alım yapmaya başlarsa bir balon doğabilir.

Benim son sözüm bitcoinin değerinin yine başka kripto paralara akmasıyla sonlanacağı yönünde bununda çok ani düşüşler değil yavaş geçişler şeklinde olacağı.

Yatırım tavsiyesi vermiyorum sonuçta bir yatırım aracı değil, altın da değil ne de elmas. Unutmayın elmasın değeri de şu an fazla overvalue hiç bir açıklaması yok, ayrıca sadece beğeni ve sembolik bir güç gösterisi ile yükselmiş durumda lale öyküsüne benzeyen bugün taktığınız tek taşların ta kendisi. 2 sene sonra sadece yakut takmak moda olursa ne dediğim daha net anlaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı