Bitcoin Teknolojisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Neyin ne olduğunu anlayan az insan var, ancak Wall Street bankaları gibi büyük bankalar, büyük BTC şirketleri ve danışmanları blok zincir teknolojisiyle uğraşıyor. Blok zinciri Bitcoin’den ayrı düşünmek şimdiki aşamada çok zor, bu yüzden bu teknolojinin potansiyelini anlamak adına Bitcoin’in ortaya çıkışı ile başlayacağız.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Herkes onlardan bahsediyor. Peki bu kavramlar nasıl ortaya çıktı?

Bu açıklayıcı yazımız, Bitcoin nasıl ortaya çıkıt sorusu için basit tanımlar ve analizler sunacaktır. Ayrıca, Bitcoin, Ethereum, geniş blok zinciri ve başlangıç ​​coin bilgileri verecek ve bu yeni teknoloji için umut verici kullanım durumlarını vurgulayacak.

Bitcoin Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin nedir hakkında teknik olarak bilgi almak için, öncelikle şuradaki yazımızı okuduğunuzdan emin olun: https://pirecoin.net/bitcoin-nedir/ buradaki yazımızı okuduysanız şimdi bu satırdan okumaya devam edebilirsiniz.

2008 mali krizi, bir çok kişinin bankalara güvenilen üçüncü taraf olarak güvenini kaybetmesine neden oldu. Birçoğu, bankaların küresel finansal sistemin en iyi koruyucuları olup olmadığını sorguladı. Büyük bankalar tarafından yapılan kötü yatırım kararları, dalgalanan sonuçlarla birlikte felaket olduğunu kanıtladı.

Bitcoin – 2008’de de önerildi – alternatif bir şey sundu.

Teknik incelemesine göre, Bitcoin “eşler arası elektronik nakit sistemi” idi. Bir finansal kuruluştan geçmeden bir taraftan diğerine çevrimiçi ödemelere izin verecekti.

Diğer bir deyişle, Bitcoin, “güvenilir aracı” olmadan dijital işlemleri mümkün kıldı. Teknoloji, kriptografi ile ticaret bankaları, mali düzenleyiciler ve merkez bankaları gibi kurumların yaptıkları şeyleri yaparak küresel ölçekte gerçekleşmesine izin verdi: meşruiyetini doğrulamak işlemler ve altta yatan varlığın bütünlüğünü koruma.

Bitcoin Cüzdan (Wallet) nedir

Bitcoin merkezi olmayan, devlet tahsilçisidir. Defteri kontrol eden güvenilir bir üçüncü taraf yok. Bitkocuğu olan herkes ağa katılabilir, bit eşanjı gönderip alabilir ve hatta isterseler bu defterin bir kopyasını elinde tutabilir. Bu anlamda defter, “güvenilmez” ve şeffaftır.

Bitcoin defteri tek bir varlık izliyor: Bitcoin (Not: “Bitcoin”, Bitcoin defterine veya protokolüne atıfta bulunurken, küçük harfli “bitcoin”, Bitcoin defterindeki para birimine veya hesap birimine atıfta bulunur).

Defterin içine kodlanmış kurallar var, bunlardan biri yalnızca 21 milyon bitkinin üretileceğini ifade ediyor. Dolaşımdaki bitcoin sayılarıyla ilgili bu sınırdan dolayı, bitmiş halen enflasyona dirençlidir. Bu daha fazla bitcoinin bir hedeften basılması ve para biriminin genel değerinin düşürülmesi anlamına gelir.

Tüm katılımcılar, kayıt defterini kullanmak için defter defterinin kurallarını kabul etmelidir.

Bitcoin ile zengin olanlar

Bitcoin siyasi olarak merkezsizleşmiştir – tek bir varlık bit eşleşmeyi çalıştırmaz – ancak veri açısından merkezileştirilir – tüm katılımcılar (düğümler) defter defterinin durumunu ve kurallarını kabul eder.

Bir bit işlem değiştirilemez, silinemez, kopyalanamaz. Herkes bilir. Açıktır.

Bu eşler arası elektronik nakit sisteminin çevrimiçi ödemelerin bir finansal kuruluştan geçmeden bir taraftan diğerine nasıl geçmesini sağladığını daha iyi anlamak için basit bir örnek kullanalım.

bitcoin nedir

Ayşe Ali’ye bir işaret gönderiyor. İşlem tamamlandı. Ayşe artık Aliye aynı işareti veremez, çünkü artık vermeye yetkisi yok. İşaret Ali’de.

Bitcoin’i hiç bilmeyen birine anlatmak istiyor fakat anlatamıyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz. Bitcoin nasıl anlatılır?

Coin Dolandırıcılığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı