Bitcoin Transfer Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Bitcoin transferi yaparken çok fazla detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle Bitcoin’in transfer ediliş sürecindeki eleştirimizi dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Zira çok fazla transfer yapıldığı için bazen BTC transferi 1 hafta sürebiliyor. Bu yüzden BTC’nin aşırı arttığı veya düştüğü zamanlarda transfer yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bitcoin transferi sürecinde dikkat etmeniz gerekenler;

1- Transfer ettiğiniz borsanın güvenilir olduğunu araştırın.
2- Transfer edeceğiniz siteyle ilgili daha önce şikayet var mı araştırın.
3- Altcoin alımı yapacaksanız Bitcoin transferi yapmayın, Litecoin hem daha hızlı hem de daha ucuz bir transfer yoludur.
4- Türk borsalarındaki arbitraja dikkat edin. Örneğin BTCTurk, Paribu, Koinim, Koineks vb. siteler Bitcoin’in normal değerinden 3-5 bin arası daha fazla göstermektedir. Bu BTC’yi yabancı borsalara aktardığınız zaman otomatik olarak Türk sitelerindeki arbitraj kesilerek size gelecektir.

Bitcoin transfer ücreti hesaplama

Bitcoin transferinde Türk borsalarının BTC’yi değerinden fazla göstermesine dikkat edin. Bitcoin hem alırken hem de satarken Türk ve yabancı borsalar genellikle binde 5 transfer ücreti kesmekte. Örnek verecek olursak;

Şuan 1 Bitcoin’in fiyatı Türk borsalarında 60.000 TL’nin üzerinde ancak Bitcoin’in normal değeri 14.000$ yani 55.000 TL civarı. Bu bitcoini yabancı borsalara atarsanız binde 5 Türk borsası, binde 5 de yabancı coin borsa sitesi sizden komisyon alır. Yani yaklaşık %1’i transfer ücreti olarak gider. Bitcoinin değeri yüksek olduğu için genellikle transferler Litecoin üzerinden yapılıyor.

Bir Yorum

  1. Faydalı içerik için teşekkürler.
    En son “bitcoini yabancı borsalara atarsanız binde 5 Türk borsası, binde 5 de yabancı coin borsa sitesi sizden komisyon alır” demişsiniz. Ben yabancı borsa almıyor diye biliyorum. Aşağıdaki linkte “Fee for deposit Free” yazıyor mesela.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı