Bitcoin Yasaklanabilir mi?

Çin Merkez Bankası, Güney Kore Bankaları, Endonezya ve onlarca ülke için Bitcoin’in yasaklandığı haberlerinin ardından ฿ düşüş yaşasa da birkaç günde toparlanarak daha da arttı. Üstelik bazı dünya borsalarında vadeli işlemlere başladı. ABD Merkez Bankası kendi kripto parasını üreteceğini açıkladı.

Türkiye’de Bitcoin Yasaklanır mı?

Türkiye kripto paraları saadet zincirinden ibaret görse de son zamanlarda bu algı değişmiş gibi görünüyor. Bitcoin ve altcoinlere talep arttı. Yeni Türk coin al-sat siteleri açılıyor. Türkiye’de ฿ ile ilgili öne çıkan haber başlıkları şu şekilde;

1- Diyanet sanal paralar için “şimdilik günah” açıklaması yaptı.
2- Merkez Bankası Başkanı Bitcoin’i yakından takip ettiğini açıkladı.
3- Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek Bitcoin için “lale çılgınlığı ve balon” tabirlerini kullandı.
4- Borsa İstanbul Bistcoin adıyla kripto para için düğmeye basıldığını duyurdu.
5- Bitcoin’den gelir vergisi ve KDV alınacağı haberleri çıktı.

Günah mı? Yatırım aracı mı? Vergi alınacak mı? Türkiye kendi coinini çıkartacak mı? gibi sorularla boğuşurken yasaklanabileceği haberlerine dair Pirecoin.net olarak bir açıklama yapmak istedik.

Türkiye’de Bitcoin’in Yasaklanacağını Düşünmüyoruz. Neden mi?

1- Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yakın zamanda Bitcoin ve diğer kripto paralardan elde edilen gelirlerden gelir vergisi ve KDV alacağına dair haberler çıkmakta. Muhtemelen yakın zamanda bu vergiler gelecek.

2- BTCTurk, Koinim, Paribu, Koineks, Bitturk gibi şu an için Türkiye’de sanal para alım ve satımı yapılan 5 site bulunuyor. Bu borsaların 24 saatlik işlem hacmi tüm coinler için 10.000 BTC’ye yakın. Sitelerden alım, satım, transfer ve para çekme işlemlerinden komisyon alıyor. 15 Aralık 2017 itibariyle 1 ฿ = 17.700 $. Devlet bu sitelerden de vergi aldığı için elde ettiği bu geliri bırakmak istemez.

Evet Bitcoin yasaklanabilir, patlayabilir vs. Ancak Bitcoin’e devlet gözüyle bakmak gerek. Basit bir örnekle durumu özetleyelim: 1999 yılından sonra “deprem vergisi” adında geçici bir vergi ödemek zorunda kaldık. Aradan 18 yıl geçmesine rağmen hala deprem vergisi ödediğimizi biliyor musunuz? Devlet elde ettiği kazancı hiçbir zaman kaybetmek istemez. Bitcoin’in talep artışı, işlem hacmi, geleceği koyacağı vergiler açısından devlet için büyük nimet. Bu yüzden Türkiye’de Bitcoin’in yasaklanacağını düşünmüyoruz.

Bitcoin’e yasak değil denetim gelmeli!

Transfer ücretleri yüksek olmasa vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Bitcoin al-sat işlemlerini CEX.İO, Binance, Poloniex, Bittrex gibi yabancı borsalardan yapar ki yüksek ücretlere rağmen bir çok kişi yabancı borsa sitelerine yöneliyor. Türk coin sitelerinde fiyatlar her zaman alıcı aleyhine. Üyelik, para yatırma, para çekme gibi bir çok sorun var. Bunların denetiminin sağlanacağı bir kurul açılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı