Blockchain Türkiye Platformu’na Vakıfbank da katıldı

Dünyada hızla gelişen ve gün geçtikçe daha çok kabul gören blockchain ve kripto para teknolojisine olan ilgi, ülkemizde de gün geçtikçe artıyor. Öyle ki, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Akbank ve Yapı Kredi Bankası gibi bankaların da içinde bulunduğu Türkiye Blockchain Platformu’na en son olarak Vakıfbank da katılım sağladı.

Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Abdi Serdar ÜSTÜNSALİH, Vakıfbak’ın Blockchain Türkiye Platformu’na katılımı ile ilgili yaptığı açıklamada, Blockchain Türkiye Platformu’na üye olduklarını ve bununla beraber  çağdaş bankacılık yöntemleriyle inovatif ürün, hizmet ve çözümler yaratmak üzere yeni bir hamleye giriştiklerini vurguladı.

”VakıfBank olarak bankacılık sektöründe dünyadaki değişimi ve dönüşümü herkesten önce fark edebilen bankalardan biriyiz. İçinde bulunduğumuz değişim ve dönüşüm sürecinde başrol ‘dijitalleşme’ye ait.Günümüzün rekabetçi koşullarında müşterilerimiz için hızlı ve doğru adımlar atmamızı sağlayan ve VakıfBank’ı tüm paydaşlarıyla dönüşüme hazırlayan Türkiye bankacılık sektörünün en büyük IT dönüşüm projelerinden birini gerçekleştirdik. Şimdi de müşterimizin ‘yanındaki güç’ olma sorumluluğumuzla blockchain gibi yeni teknolojik çözümleri müşterimizle buluşturmak ve geliştirmek için çalışıyoruz. Bu çerçevede Blockchain Türkiye Platformu üyeliğimiz önemli bir adım olmuştur. Farklı bilgi ve deneyimlere sahip şirketlerin bir araya geldiği bu platformda yeni bakış açılarıyla fark yaratacak çözümler geliştireceğimize inanıyorum.”  

Şeklinde açıklamalarda bulunan Abdi Serdar ÜSTÜNSALİH, blockchain teknolojisinin ileride daha geniş alanlarda kullanılacağını da belirtti.

2018 yılının son günlerinde Akbank tarafından blockchain tabanlı ödeme işlemleri ile ilgili olarak ilk adım atılmış ve Ripple (XRP) tabanlı sistemler üzerinden ödeme işlemleri yapılabilmesi için çalışmalar yapıldığı bildirilmişti.

Blockchain Türkiye Platformu, Türkiye Bilişim Vakfı öncülüğünde kar amacı ve ticari kaygı gütmeden Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, bilinirliği ve kullanımının artırılması, faydalarının araştırılması ve stratejik önceliklerinin saptanması için bağımsız bir yapıda kurulmuş bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı