BULL koin nedir? BEAR koin nedir?

Kripto para veya finans piyasalarıyla yakından ilgilenenlerin sıkça duyduğu kelimelerden olan BULL ve BEAR’ın aynı isimle token yani koinleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere bull token nedir, bull coin nedir, bear token nedir, bear koin nedir, bull ve bear token nereden alınır, bear ve bull koinlerin kaldıraç oranları nelerdir, bull ve bear koin hangi borsalarda listelenmektedir, risk durumları nedir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

BULL KOIN nedir? BEAR KOIN nedir?    

Bull ve Bear koin Bitcoin fiyatı üzerinden 3 katı işlem gören yani 3X kaldıraçlı ERC20 koinlerdir. FTX kripto para borsası tarafından üretilmiştir. Bir süre Binance’ta da işlem görmüş ise de daha sonra Binance’tan kaldırılmıştır.

Bear ve Bull sadece Bitcoin fiyatı üzerinden 3x kaldıraçlı işlemleri temsil etmektedir. Ethbull- Ethbear, XPRbear-XRPbull, ETCbear-ETCbull gibi bir çok türevi vardır. Bu coinlerde aynı şekilde 3x kaldıraçlıdır ve ismini aldığı altcoinin fiyatı üzerinden 3x kaldıraçlı işlemleri temsil eder.

BULL KOIN, BEAR KOIN’de yükseliş ve düşüş nasıl hesap edilir?

Şöyle örnek vermek gerekirse;

BTC 10 binden 9 bine düşerse, yani yüzde %10 değer kaybederse, BEAR 3x kaldıraçlı olduğundan %30 değer kazanır, BULL ise %30 değer kaybeder.

ÖNCE : BTC 10.000   Bear 3.000   Bull 2.000

SONRA: BTC 9.000   Bear 3.900   Bull 1.400

Başka bir örnek de Etheryum için vermek gerekirse;

ETH 200 den 150 ye düşerse, yani %25 değer kaybederse EHBEAR 3x kaldıraçlı olduğundan %75 değer kazanır, ETHBULL ise %75 değer kaybeder.

ÖNCE : ETH 200   ETHBear 2,5   ETHBull 8,00

SONRA: ETH 150  ETHBear 4,375  ETHBull 2,00

BULL ve BEAR koinlerin avantajı nedir?

Bull ve Bear koinlerin avantajı şudur. Normalde kaldıraçlı kripto borsalarında işlem yapacağınız zaman, bilmeniz veya takip etmeniz gereken teminat ve likidite fiyatları, marjin gibi benzeri şeyleri takip etmeden en sade şekliyle kaldıraçlı işlem açabilmenize imkan sağlar. Bear ve Bull koinlerin fiyatları FTX vadeli işlem borsasının tahtasına göre belirlenir.

BULL ve BEAR koinlerin risk durumu nedir?

Bull ve Bear koinlerin fiyatlaması tüm kaldıraçlı işlemlerde olduğu gibi çok fazla risk içerir. Tüm kaldıraçlı işlemler parite değişimlerine göre hızlı bir kazanç sağlayabilmekte iken hızlı bir şekilde para kaybetmenize de yol açabilir. Bu sebeple bu koinlerle işlem yaparken çok dikkatli olunması gerekir.

BULL ve BEAR koinlerin normal kaldıraçlardan farkı nedir?

Normal kaldıraçlı tokenlarda yani vadeli işlemlerde bir koine 3x long açarsanız ve açtığınız işleme ait koin %33 değer kaybederse paranız likidite edilir ve sıfırlanır. Yani elinizde hiçbir şey kalmaz. Ama BULL gibi 3x kaldıraçlı koinlerde koinin fiyatı düştükçe belli bir oranda satış yapılarak paranızın sıfırlanması engellenir ve böyle bir düşüş sonunda bile elinizde yine de bir miktar o koinden bulunur.

BULL ve BEAR koin dengelenmesi nedir?

Her gün günlük kapanışta (UTC + 3 yani bizim saat birimimize göre gece 03:00) Bear ve Bull fiyatları ile bunların kaldıraç oranları tekrar dengelenir. Bu koinlerin dengelemesi şu örnekle anlatılabilir. Örneğin, şu anda ETHBULL sahiplerinin koin başına – 20.000 $ ve + 150 ETH olduğunu ve ETH’nin 210 $ ‘dan fiyatlandığını varsayalım. ETHBULL’un net varlık değeri (- 20.000 + 150 * 210 $) = koin başına 11.500 dolar ve ETH durumu 150 * 210 $ = koin başına 31.500 dolardır. Bu sebeple kaldıraç oranı 3x değil de 2.74x’dir ve orijinal kaldıraç oranı olan 3x’e geri dönmek için daha çok ETH alması gerekir ve bunu (TSI 03:02) ‘de yapar. BULL ve BEAR hakkındaki daha ayrıntılı bilgileri ve teknik detayları FTX borsasının sayfasından takip edebilirsiniz. FTX borsasına bu link üzerinden kayıt olabilirsiniz.

 

 

ÖNEMLİ NOT: Kaldıraçlı işlemler çok fazla risk içerir. Bu yazımız sadece BEAR ve BULL koinleri hakkında bilgi vermek için hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı