Bulut Madencilik Nedir?

Kripto para yatırımcıları BTC ve alternatif coinlerden önemli miktarda kar ettiler. Ara ara piyasalar düşüşe geçse de bugüne kadar sabredenler hep kazandı. Bu yazımızda yatırımdan daha fazla getirisi olan kripto para madenciliği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Bitcoin madenciliği nedir? Altcoin madenciliği karlı mı? Bulut madencilik nasıl yapılır? Bulut madencilik karlı mı? gibi soruların hepsini cevaplamaya çalışacağız. Coin mining olarak da tabir edilen kripto para madenciliği iki türlü sistemde yapılabilmektedir. Uzunca bir yazı olacak. Ekran kartı ve bulut madencilikle ilgili karşılaştırmalı olarak avantaj&dezavantajlarından bahsedeceğiz.

1- İşlemci ve Ekran Kartı kullanarak coin üretimi

Bilgisayarınızın işlemcisi ve ekran kartı gücünü kullanarak Bitcoin, Ethereum ve altcoin üretimi yapabilirsiniz. Örneğin Ethereum madenciliğinde ne kadar güçlü, kadar çok ekran kartınız varsa Ethereum üretiminiz de o derece fazla olur. 2017 yılında kripto paraların onlarca kat değerlenmesi sonrasında coin madenciliği yapılabilecek güçteki tüm ekran kartları da tükendi. Şuan için madencilik yapabileceğiniz güçte ekran kartını yurt dışından alabilirsiniz. Doların yüksek olması, kargo ücreti, ekran kartının çalışıp çalışmadığı, garanti gibi sorunlar sebebiyle ekran kartıyla coin madenciliği yapmayı zorlaştırmaktadır.

Teknolojinin de sürekli gelişmesiyle piyasaya sürekli farklı özellikte madencilik yapabileceğiniz ekran kartları sürülmekte. Bu da aldığınız ekran kartlarının değerini düşürmektedir. Şu sıralar n11, hepsiburada gibi sitelerde mining rig kasa satışı yapılmakta. Farklı özellikle binlerce liraya madencilik için kasa satışı yapılmakta.

GPU Coin Madenciliğinin Avantajları
1- 6-7 aylık bir süreçte kara geçebilirsiniz.
2- Üretim aşamasında bir çaba sarfetmeniz gerekmez. Sistemi kurduktan sonra elektrik/internet bağlantısının olması yeterli.
3- Herhangi bir sorunda uzaktan bağlantı programlarıyla sisteme kolayca müdahale edebilirsiniz.
4- Yatırımınızı istediğiniz zaman çekebilirsiniz.

GPU Madenciliğinin Dezavantajları
1- Ağır elektrik faturası. 1 BTC üretimi için yaklaşık 5-6 bin lira elektrik faturası gelmektedir. Yatırımınızın %5-10 arası elektrik faturasına gitmektedir.
2- Ekran kartlarının pahalı olması. Coin madenciliğinde güzel paralar kazanmak için güçlü ve fazla ekran kartlarına sahip olmanız gerek. Türkiye’de şuan sıfır GPU almanız çok zor. Yurt dışından belli sayıda alım yapabilirsiniz. GPU mining donanımı için en az 15-20 bin lira gereklidir.
3- Elektrik sorunu. Elektrik kesildiği zaman anlık olarak müdahale edebilecek kadar sisteme yakın olmalısınız. Uzun süreli kesintiler kripto para madenciliğini olumsuz etkilemektedir.
4- Teknolojinin sürekli gelişimi. Evet teknolojik gelişmeler de madencilikte sizi zarara uğratabilir. Yeni özellikte çıkan ekran kartları donanımlarınızın değerini düşürebilir. Bu süreçte daha az üretim yapabilirsiniz.
5- Madencilikten elde ettiğiniz gelir azalmaya başlayınca elinizdeki ekran kartlarını çok düşük fiyatlardan satabilirsiniz. Bu da yatırımınızı eritebilir.
6- Sıcak ev, sürekli vızıldayan ekran kartları. Eğer evde üretim yapıyorsanız ses ve sürekli çalışan bilgisayarın ısısı sizi rahatsız edebilir.

Bulut madenciliği nedir? Nasıl yapılıyor?

Bulut madenciliği teknik bilgi gerektirmeyen, kurulum bilgisi istemeyen yönetimi kolay kripto para kazım işlemidir. Bulut madencilik şirketleri sistemi kurup altyapıyı hazırladıktan sonra size cloud yönetim panelini teslim eder. Burada üretilen kripto paraları dilediğiniz zaman cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

GPU mining’in alternatifi olan cloud mining

  • Daha az riskli
  • Daha az maliyetli
  • Daha soğuk
  • Daha sessiz
  • Çok daha az elektrik faturası

฿ ve alternatif coin madenciliği yapmak istiyor ancak pahalı ekipmanları almak isteseniz de bulamıyorsanız bulut madencilik tam size göre. Bulut madenciliği yapabilmek için mining sistemini kontrol edebileceğiniz basit özellikte bir bilgisayar (dizüstü bilgisayar da olabilir.) ve coin cüzdanıdır.

Bulut Madenciliği güvenli mi?

Bulut madenciliğini herhangi bir ülkedeki cloud mining şirketinin VDS/VPS gibi sanal sunucular üzerinden madencilik paketi kiralama işi olarak tanımlayabiliriz. Cloud mining şirketleri coin üretebilen çok güçlü cihaz altyapı ve tesisine sahiptir.

Paket satın alarak sisteme katılırsınız ardından üretilen kripto paralardan haftalık veya aylık ödeme alırsınız. Bu alanda güvenilir şirketler olmasına rağmen ponzi olarak adlandırılan saadet zinciri benzeri şirketler de yer almakta. Bu yüzden bulut madenciliğine girişte şirketleri araştırıp güvenilir yerleri tercih etmelisiniz. Güvenilir cloud mining şirketleri araması yapıyorsanız;
1- Forum sitelerindeki kullanıcı yorumlarına dikkat edin.
2- Bulut madencilik altyapısını web sitelerinden iyi araştırın.
3- Youtube’daki videolara göz atın.
4- Kar oranına dikkat edin. “Asla bu kadar kar veremezler” dediğiniz madencilik şirketlerini eleyin.

Şeffaf olmayan, canlı olarak göremeyeceğiniz, GPU madenciliğe göre daha az kar edebileceğiniz bulut madenciliğin de olumsuz yönleri bulunmaktadır. Yatırımınızı araştırma sonucu yapın. Hepinize bol kazançlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı