Cardano Coin Nedir?

Cardano, katmanlı bir mimari aracılığıyla güvenlik üzerine yoğunlaşan Ethereum’a benzer akıllı bir sözleşme platformudur . Bilim felsefesinden yaratılan ve hakemli akademik araştırmalar üzerine kurulan ilk blokaj projesi. Ekip hem son kullanıcı hem de regülatörler akılda tutarak Cardano’yu inşa ediyor. Blockchain teknolojisi temelinde mahremiyet ve ademi merkeziyet ilkeleri ile düzenleme ihtiyacını dengeleyen orta bir zemin bulmaya çalışıyorlar.


Cardano Ne kadar? Canlı Cardano Coin Fiyatları

/
Volume 24H | Low 24H | High 24H | Last Market

Platform aynı zamanda yüksek hata toleransı olan bir programlama dili olan Haskell’i benzersiz şekilde kullanıyor . Blok zincirine dayalı sistemlerin nispeten bilinmeyen geleceği ve karmaşıklığı ile projelere esneklik kazandırmak önemlidir. Bir sistemin aylar hatta yıllar içinde ne olabileceğini bilmek neredeyse imkânsız, bu yüzden Haskell gibi belirli bir hata payı olanağı sağlayan sağlam bir dile sahip olmak önemlidir.

Diğer bazı kripto projelerinin aksine Cardano ekibinin amacı, tüm finansal sistemi elden geçirmek değil. Amaçları, daha önce özellikle gelişmekte olan dünyayı uygulamak için daha pahalı olan yerlere bankacılık sistemlerini getirmek için blok zincir teknolojisini kullanmaktır .

Cardano nasıl çalışır?

Cardano ayrı iki tabaka halinde geliştiriliyor hesap değerlerinin defter gelen değerleri bir hesaptan diğerine taşınır sebeplerinden . Bu ayrıştırma, platform üzerinde yazılan akıllı sözleşmelerin daha esnek olmasını sağlar.

İşletmeler, bu sözleşmenin tasarımını, mahremiyetini ve uygulanmasını kendi özel kullanımlarına daha mükemmel şekilde uyacak şekilde kullanmak için bu ayrımdan yararlanabilirler.

Cardano Yerleştirme Katmanı (CSL)

CSL, bilanço defteri gibi davranır ve platformun ilk katmanıdır. Bitcoin’e bir iyileştirme olarak oluşturulan bu katman Aggelos Kiayias’ın “Ouroboros: Sahiplik Engelleyici Protokolü Protokolü” isimli beyaz kağıttan oluşturulmuş bir şifreleme aracıdır.

Hesaplama katmanı CSL’den ayrıldığından, CCL’nin farklı kullanıcıları işlemleri değerlendirirken farklı kurallar oluşturabilir.

Örneğin, AML / KYC verilerini içermeyen tüm işlemleri dışarıda bırakan izinli bir defter yazabilirisiniz – bu, blokçuluk düzenlemesi artmaya devam ederken daha önemli hale gelecek bir şey.

Cardano ekibi, CCL – Plutus üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirmek için kullanılacak yeni bir programlama dili yaratıyor . CCL , platformda düşük güvence uygulamaları için Ethereum akıllı sözleşmelerinin arkasındaki dili olan Dayanışmayı da desteklemektedir .

Geliştiricilere yardımcı olmak için, Cardano ayrıca dApp projelerinde kullanılabilecek bir Plutus kod referans kütüphanesini de içerecektir . Bunun ötesinde ekip, kodu doğrulamak ve kod güvencesi geliştirmek için bir takım araçlar oluşturuyor.

KMZ Yan Zincirler

Cardano, yan kalıpları Kiayias, Miller ve Zindros (KMZ) tarafından yeni bir protokole dayanılarak, çalışma belgelerinin kanıtlarını içeren destekleyecek .

KMZ yan zincir protokolü, fonların CSL’den herhangi CCL’ye veya protokolü kullanan herhangi bir blok zincirine güvenli bir şekilde geçmesini sağlar.

Belli düzenleyici uygunlukları olan kayıt defterleri, KMZ yan zincirlerini kullanarak özel kalmaları gereken verileri paylaşmak zorunda kalmadan CSL ile etkileşime geçebilecek.

Daedalus Cüzdan

Daedalus, Cardano ekibi tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir cüzdan . Bu cüzdan Cardano ile yakından bağlantılı olsa da, ekip işlevselliğini büyük ölçüde artırmayı planlıyor.

Daedalus sonunda , desteklenen para birimleri arasında serbestçe değiş tokuş edebileceğiniz çok para biriminde bir cüzdan olacaktır . Cüzdan, Bitcoin ve Ethereum Classic ile desteğin genişlemesine başlayacak  .

M-cüzdan ayrıca , Daedalus topluluğu tarafından oluşturulan uygulamaları içeren bir uygulama mağazası da içerecektir .

Daedalus şu anda sadece web üzerinde mevcut ancak yakında iOS ve Android’de de sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı