Çin HSBC de Blockchain Platformuna Katıldı

Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük blockchain haber sitelerinden biri olan Blocktribune’nün verdiği habere göre Çin Bankacılık Birliği (China Banking Association – CBA), bankacılık işlemleri ve para transferleri için geliştirilen blockchain platformunu küçük bankalar aracılığıyla test ediyor ve ileriki dönemlerde de diğer bankalarda kullanılmasını sağlamayı planlıyor.

Çin Bankacılık Birliği tarafından NEO platformundan ilham alınarak geliştirilen platform, temelinde finans kuruluşları için veri depolama (data storage) veri hareketleri (data  movement)  ve veri güvenliği (data security) gibi teknolojilerin yönetilmesini amaçlıyor. Çin Bankacılık Birliği tarafından yapılan açıklamada, bu yeni geliştirilen sistem Aralık ayında resmi olarak tanıtıldığında 10 adet bankanın bu blockchain platformu için başvuruda bulunduğunu, başvuru yapan bankalar arasında Çin’in en büyük finans kuruluşlarından olan Çin Tüccarlar Bankası ile Çin Endüstri ve Ticaret Bankası’nın da olduğunu, söz konusu blockchain platformuna ise en son HSBC Çin’in katıldığını bildirdi.

Geliştirilen yeni sistemin en büyük amacının bankalar arasındaki bilgi alışverişinde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak, karşılıklı olarak veri yönetiminin avantajları ve yeniliklerini kullanarak ticari finansman işlemlerini daha da geliştirmek olarak bildiriliyor.

Konu ile ilgili HSBC Çin’in Başkan Yardımcısı Fang Xiao; “Bu bankalar arası blockchain platformunun kurulması olağanüstü olarak adlandırılabilir; banka sistemleri arasındaki farklıların oluşturduğu engelleri kaldıran ve bilgi alışverişini hızlı bir şekilde gerçekleştiren bu tür bir platform kesinlikle bu tabiri hak ediyor. Blockchain teknolojisini ticari olarak finansman reformunu gerçekleştirmek için kullanmak, adeta global bir trend halini aldı. HSBC Group’un deniz aşırı ve ülkeler arası blockchain tabanlı pilot-trading işlemleri de, bu teknolojinin güvenliği, verimliliği ve mevcut ticaretin büyüklüğünü geliştirebileceğini ispatladı.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Son günlerde (XRP) Ripple‘ın bankacılık alanında özellikle Ortadoğu’daki İslami Finans Kuruluşları ile yapmış olduğu anlaşmalardan sonra HSBC gibi dünyanın en büyük finans kuruluşlarının da blockchain teknolojisine yönelmeye başlaması blockchain teknolojisinin gelecekte çok daha kurum ve kuruluşça kullanılacağının sinyalini veriyor adeta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı