Coin Borsasında Token Ne Anlama Geliyor?

Kripto paraların yaşantımıza hızlı bir giriş yapmasıyla birlikte coin, altcoin, token, satoshi gibi bazı yabancı kavramlar edindik. Yakın zamanda devlet tarafından yasaklanmazsa ki yasaklanacağını düşünmüyoruz bu terimler herkes tarafından öğrenilecek. Hatta yakın zamanda Türk ve dünya üniversiteleri Kripto paralarla ilgili bir bölüm dahi açabilir. Zira şimdiden kripto paraların değerleri Dolar, Euro ve altınla yarışmakta. Şimdilik hayali bile çok uzak gelse de yakın gelecekte yepyeni bir para sistemi doğabilir.

Token nedir?

Token, bir kripto paranın alt yapısını kullanarak oluşturulan varlık anlamına gelmektedir. Token kavramı coin ile karıştırılmakta. Coin ise özgün, benzersiz block defterine sahip geliştirilen kripto para anlamına gelir.

Biraz daha açarsak;
Token; ICO’ların Bittrex, Bitfinex, Binance, Cex.io gibi borsalarda halka arz tarzı bir yaklaşımdır. Örneğin A projesi ABC Tokeni çıkartarak projesini finanse ediyor. ABC tokeni yatırım aldıktan sonra projesini geliştirip değeri artınca coin borsalarına ekleniyor. Esasen token de bir kripto para. Basit dille anlatırsak Token kuruş ise coin liradır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı