Koin Yakma (Coin Burn) Nedir?

KOİN YAKMA NEDİR?

Kripto para ortamlarında sıkça duyduğumuz sözlerden biridir koin yakmadır. Coin yakma, Koin yakma, Coin burn gibi söylemlerin hepsi aynı anlama gelmektedir. Tam Türkçe’ye çevirdiğimizde “koin yakma işlemi” diyebiliriz. Peki nedir koin yakma işlemi? Koin yakma işlemi, kripto para piyasalarında işlem gören bir koinin belli bir miktarının kalıcı olarak piyasadan kaldırılmasıdır. Bazı makalelerde bu işlem “tedavülden kaldırmak” olarak ifade edilse de, tedavülden kaldırmak bir değerin tümünü piyasadan kaldırmak anlamına gelir. Ama koin yakma işleminde tümü değil bir kısmı piyasadan kaldırılır. Yani koin yakma işleminin özü, bir koinin arzının azaltılması işlemidir.

Genelde koin yakma işlemi denince Binance‘ın koini olan BNB akla gelir. Çünkü 2018 yılı içerisinde en fazla koin yakma işlemi yapılan koin BNB’dir. Koin yakma (Coin burn) işlemini daha iyi anlatabilmek için bir örnek verelim.

BNB koinin yakımı düşünülüyor ise koinlerin sahibi BNB koinlerinin bulunduğu cüzdanın barındırıcısına (yani Binance) bir miktar koin yakma işlemi yapmak için talepte bulunur. Binance bu talebi yapan kişinin mevcut cüzdanını kontrol eder ve cüzdanında yakmak istediği miktarda koin varsa bu koinler belirlenen zamanda cüzdandan düşülür ve cüzdandaki koin miktarı güncellenir. Ve yakılan koinler geri döndürülemez şekilde imha edilir.

Tüm koin yakım işlemleri blockchain zincirinde bir işlem olarak kaydedilir. Bu sebeple şeffaf bir işlemdir ve ne zaman istenirse bu coinlerin yakma işlemi teyit edilebilir.

koin yakma nedir

NEDEN KOİN YAKILIR?

1-Koin yakma işleminin en önemli nedeni koine değer kazandırmaktır. Belirli miktarda koin yakmak, yakılmış olan koinlerin toplam değerinin bu koini elinde bulunduran diğer kişiler arasında paylaştırılması anlamına gelir. Yani bir koinin piyasaya arzı azaldığında, piyasada dolaşımda olan koinler daha sınırlı hale gelir ve böylelikle o koin daha çok değerlenmiş olur.

2-Koin yakma işleminin diğer bir nedeni ICO’lardır. Bazı ICO’lar bellirli miktarda koini satışa çıkarırlar. Eğer satışa çıkan tüm koinler satılmaz ise, koinin değerinde artış olması ve koine olan ilgiyi artırmak için satılmayan koinler yakılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı