CoinHive Crypto Miners nedir?

Geçtiğimiz aylarda dünyaca ünlü torrent sitesi olan Pirate Bay’ın siteye giren kullanıcılara sormadan bilgisayarları üzerinden sanal para ürettiği ve işlemcilerini kullanarak mining yaptığı ortaya çıkmıştı. İlk zamanlarda bu duruma birçok eleştiri gelmişti fakat günümüzde en çok başvurulan yöntemlerden biri haline geldi. WordPress’e eklenen Coinhive eklentisi sayesinde bu durum gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlıyor.

CoinHive Crypto Miners nedir?

Sanal para üretmek için son günlerde sıra dışı yöntemlerle karşılaşıyoruz. Bunlardan birisi de tarayıcı üzerinden madencilik yapma oldu. İnternet sitelerine eklenebilen eklenti sayesinde ziyaretçiler sayfada gezinerek kendi işlemcilerini sitenin kullanmasına izin vermiş ve böylelikle madenciliğe katkıda bulunmuş oluyorlar.

WordPress için özel olarak tasarlanan ve Coinhive adı verilen eklenti sayesinde WordPress site sahipleri, JavaScript eklentisi sayesinde kullanıcılarının işlemcilerini kullanabilecek. Coinhive ile Monero tarzı madencilik işlemi de yapılabiliyor. Coinhive’in WordPress’e resmi olarak bir eklenti şeklinde eklenmesi de gün geçtikçe birçok siteye işlemcimizi kullandıracağımız anlamına geliyor.

Bu fikrin yaratıcısı olan OTAMate şirketinin CEO’su Carl Whalley, sitelere eklenen eklentinin web siteleri için mükemmel bir gelir yolu olduğunu belirtti. Carl Whalley, bu eklenti sayesinde reklama gerek kalmayacağını bile iddia etti.

Google ve Facebook’un reklam sektörünü tekelleştirdiğini söyleyen Carl Whalley, ziyaretçisi fazla olan sitelerin bu sayede reklamdan çok gelir elde edilebileceğini iddia ediyor.

CoinHive Crypto Miners’in avantajları nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonrasında uzmanlar, ziyaretçiler için iyi bir durum olmasa da web sitesinden yapılacak olan bu işlemin siteye fazlasıyla katkıda bulunacağını belirtiyor. Sitelerin bu sayede reklama gerek kalmadan istediği gelire ulaşabileceği düşünülüyor.  Böylelikle site ziyaretçisi de iyi bir deneyim elde etmiş olacak.

Öte yandan sitenizin sadık kullanıcıları da reklamlara tıklamadan işlemcilerine yük bindirerek favori sitelerine katkıda sağlayacak. Bu noktada tarayıcı üzerinde sekme açık olsa bile siteye gelir sağlanmış olacak.

Ziyaretçilerin işlemcileri madencilik işleminden ne kadar etkilenecek?

Pirate Bay, bu sistemin kurucusu olarak gösteriliyor. Sitede yapılan testler sonrasında sistemlere zarar verecek kadar yük bindirilmediği belirtiliyor. Aynı zamanda tarayıcı üzerinde açılan birden fazla sekmede bile işlemci zorlanmıyor. Öte yandan farklı tarayıcılardan birçok sekme açarsanız, işlemciniz bu durumdan zarar görebilir.

Öte yandan aynı eklentiye sahip olan birden fazla siteye girmeniz durumunda işlemciniz yine bu durumdan zarar görecektir.

CoinHive Crypto Miners nasıl yapılır?

CoinHive Crypto Miners, yukarıda da bahsettiğimiz gibi site sahiplerinin ziyaretçileri üzerinden reklama ve reklam tıklarına gerek duymadan kazanç elde etme yöntemidir. WordPress üzerinden basit bir eklentiyi siteye ekleyerek CoinHive Crypto Miners yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer siteniz WordPress tabanlı değilse, GitHub üzerinden yayınlanmış olan kodları sitenize göre düzenleyerek CoinHive Crypto Miners işlemine başlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı