Ethereum Classic Nedir? Nasıl Alınır?

Ethereum Classic Nedir?

Bitcoin’den sonra en değerli kripto paraların başında gelen Ethereum 2016 Mayıs ayında büyük bir şoka uğradı. Entegre edilen DAO isimli bir sermaye fonu Ethereum projesine yatırım yaptı ve 100 milyon doların üzerinde değer kazandırdı. DAO projesiyle birlikte Ether’in çalınmasına izin veren açıklarla ilgili belgeler ortaya çıktı. Proje yatırımından sadece 1 ay sonra haziran ayında DAO’daki hesaplardan yaklaşık 50 milyon dolarlık Ethereum alındı. Bu güvenlik açığı güvenlik açığını kullanarak söz konusu değerdeki ETH’yi başka bir hesaba taşıdı. Bu süreçte Ethereum’a güven azaldı. Fiyatında da %25 düşüş oldu.

Ya İntihar Ya Başarı
Bu karmaşık ortamda Ethereum’un değerinin daha da düşmesini engellemek için ETH ve DAO ortak bir karar aldı. Temmuz 2016’da fork yani sert bir çatallaşmaya gidildi. Çatallaşmadan Etherem Classic (ETC) doğdu. ETC ile ETH arasında sert bir ayrım olmadı. Özellikleri benzer. Süreci iyi yöneten aktörler sayesinde hem Ethereum hem de Ethereum Classic büyük başarılara imza attı.

Özetle Ethereum Classic, Ethereum ile aynı amacı olan Ethereum içindeki sorunlar nedeniyle çatallaşma sonucu ayrılan bir coindir. Akıllı sözleşme işlevine sahip, halka açık, blockchain tabanlı, merkezi olmayan, açık kaynak kodlu bir platformdur.

Ethereum Classic’in geleceği

Çatallaşan coinlerin değeri günden güne artıyor. Bitcoin Cash bize bunu gösterdi. Değeri şuan için Bitcoin’in 1/7’sine yakındır. Benzer atağı ETC yapabilir mi bilinmez. Ancak şuan ETH/ETC oranı 28 kat civarıdır.

Ethereum Classic şuan için en yüksek değerini 22 Aralık 2017 tarihinde 42 doları aşarak gerçekleştirmiştir. Ocak 2018 itibariyle fiyatı 30$ civarlarında seyrediyor.

Ethereum Classic Nereden Alabilirim?

Ethereum Classic alabileceğiniz en güvenilir borsa Binance’dır.
https://www.binance.com/?ref=17827055 Binance’a referans linkimizle üye olarak bizlere destek olabilirsiniz.

Binance dışında Bittrex, Bitfinex, OKEx, Kraken, YoBit, HitBTC, Poloniex gibi yabancı coin borsa sitelerinden de ETC alabilirsiniz.

Ethereum Classic Kaç Dolar? Fiyatı Ne?

/
Low 24H
High 24H
Volume 24H
Last Trade Volume
Last Market

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı