Ethereum Nedir?

Ethereum (ETH) 30 Temmuz 2015’te ilk kez ABD’de yapılan Bitcoin konferansında tanıtılmıştır. Kurucu ekibin başı olan Vitalik Buterin tarafından geliştirilen bu sistemin yapısal olarak Bitcoin’den daha gelişmiş olduğu belirtiliyor. Ethereum, internet ağının enerji kaynağı olan Ether yakıtı olarak tanımlanıyor. Bu anlamda Bitcoin ve diğer coinlerden ayrılıyor. ETH’nin yaratıcısı olan Vitalik Buterin Ethereum’u şöyle tanımlıyor: “Bitcoin Altın, Litecoin Gümüş, Ethereum ise petrol’dür.” 

Tarih sahnesine baktığımız zaman bu üç maden uğruna savaşlar yapılmış ve değerleri hiçbir zaman azalmamıştır. 21.yüzyıla gelindiğinde teknolojinin inanılmaz gelişimi, internet çağının ötesine geçiş evresi yaşanmış ve kripto paralar birer yatırım aracı olmuştur. Dönem dönem bazı ülkeler ve CEO’ların kripto paraları yasaklama girişimi olsa da söz konusu dönemde ufak düşüşler yaşayan sanal paralar birkaç hafta sonra daha güçlü ayağa kalkmıştır. Kasım 2017 sonuna doğru ABD Merkez Bankası’nın kendi sanal paralarını çıkartacağı açıklaması da sanal paralara uzun vadede güven; güvenle birlikte de değer artışı yaratacağı düşünülüyor. İlerleyen süreçte devletlerin var olan sanal paralara destek vereceği veya kendi sanal paralarını çıkartacağı söylentileri de bulunuyor.

Canlı Ethereum Fiyatları – Ethereum Döviz Kuru

1 Ethereum Kaç Dolar?

Ethereum – Dolar döviz kurunu buradan takip edebilirsiniz.

24H Range -
/

1 Ethereum Kaç Türk Lirası (Ethereum-TL)

Canlı olarak Ethereum – Türk Lirası döviz kurunu buradan takip edebilirsiniz.

24H Range -
/

Ethereum nereden alınır?

Ethereum’u BTCTurk, Koineks, Bitturk gibi Türk sitelerinden alabileceğiniz gibi Cex.io, Poloniex, Bittrex gibi yabancı borsa sitelerinden de alabilirsiniz. https://pirecoin.net/ethereum-satan-turk-siteler/ bu bağlantıdan Ethereum alabileceğiniz Türk sitelerini inceleyebilirsiniz.

Ethereum Nedir? Ne İşe Yarar?

Ethereum da Bitcoin gibi blok tabanlı yazılımdan oluşmakta. Bitcoin’de ortalama blok süresi ortalama 10 dakika iken Ethereum bu süreyi 12 saniyeye düşürmeyi amaçlıyor. ETH’de işlemlerin hızlı sürede tamamlanabilmesi gost protokolü sayesindedir. Bu protokol sayesinde bloklaşma süresi kısalır ve süreç içinde daha fazla blok oluşur. Ethereum’un BTC’ye göre blok süresinin kısa olması büyük avantaj olarak görülse de 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle Bitcoin 11.400$ seviyelerinde; Ethereum ise 465$ seviyelerindedir. Bu fiyat farkının sebebi Bitcoin’in 2009 yılında piyasaya girmiş olması, 21 milyonla sınırlı olması ve talebinin daha fazla olması olarak görülüyor.

Ethereum Fiyatları Artar mı?

Bitcoin ilk çıktığı günden bu yana değeri %350.000 artarken Ethereum ilk çıktığından günümüze değeri %1200 arttı. Ancak bu karşılaştırmayı Ethereum’un piyasaya giriş yaptığı 2009 yılı baz alınarak yapıldığında;

30 Temmuz 2015 Bitcoin fiyatı: 290$
30 Temmuz 2015 Ethereum fiyatı: 0.40$

4 Aralık 2017 Bitcoin fiyatı: 11.500$
4 Aralık 2017 Ethereum fiyatı: 465$

Bu tarihler itibariyle BTC fiyatı yaklaşık 40 kat artarken Ethereum’un fiyatı da yaklaşık 1150 kat artmış durumda.

Ethereum Ekşi Yorumları

10.12.2017 => Bugün Bitcoin dahil tüm koinler dump yapmışken en düşük oranda azalışa sahip 2.popüler kripto paradır.

09.12.2017 => Bitcoin’in 15.000$ seviyesinde olduğu gibi 500$ da Ethereum için psikolojik sınırdı ve bunu bir kere test etti. Peki sırada ne var?
Önemli direnç seviyeleri: 450$ ve 470$
Önemli destek seviyeleri: 424$ ve 405$
Alıcılar baskıya devam ederse 470$ kolayca geçilecektir.

09.12.2017 => Bitcoin kendi içerisinde çok ilkel bir script dili barındırırken Ethereum evm adı verilen bir sanal makine ile turing complete bir dili çalıştırabilir. Ethereum tüm dünyada yayılmış bir bilgisayar gibi uygulamaları çalıştırmayı hedeflerken Bitcoin sadece varlık transferi problemini çözmeyi hedefler. Yani Bitcoin para iken Ethereum bir bilgisayardır. Zaten para birimi de sanılanın aksine Ethereum değil ether‘dir. Yani ben Ethereum aldım yanlış bir cümledir.

08.12.2017 => Yüksek lisans hocamın söylediğine göre gelecek bundaymış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı