Facebook Libra Projesini İptal Mi Edecek

Amerikan teknoloji ve sosyal medya devi Facebook tarafından şirket içi gelişmelerle ilgili yayınlanan yeni rapora göre kendi dijital para projesi LIBRA’nın geliştirme aşamasının sonlandırılarak rafa kaldırılabileceği açıklandı. Facebook’un yatırımcılarına yönelik olarak yayınladığı ikinci çeyrek raporunda piyasa sürülmesi merakla beklenen LIBRA’nın önündeki bazı engellerin bu süreci engelleyebileceği belirtildi. Raporun risk faktörleri bölümünde Facebook, projenin Haziran ayında açıklanmasından bu yana pek çok devlet görevlisi ve regülatörden negatif yönde geri dönüşün geldiğini, özellikle devlet yetkililerinin buna sıcak bakmadığı vurgulandı.CNBC’de de yayınlanan haberde şu ifadelere yer verildi.

“Facebook, yayınladığı son çeyrek raporunda yatırımcılara, 2020’de Libra kripto para birimini çıkarmayı beklerken bir dizi faktörün bunun olmasını engelleyebileceğini hatırlattı. Raporun risk faktörleri bölümünde Facebook, projenin Haziran ayında açıklanmasından bu yana milletvekillerinden ve regülatörlerden gelen geri dönüşün öneminin farkına varıldığını belirtti. 

“Facebook reminded investors in its latest quarterly report that while it expects to launch its Libra digital currency in 2020, a number of factors could keep that from happening.

In the risk factors section of the report, Facebook said it recognizes the significance of the pushback that’s come from lawmakers and regulators since the project was announced in June.”

Facebook daha önce pek çok devlet görevlisi ve regülatörün tepkisini çekmişti. LIBRA’yı ve Facebook’u eleştirenler arasında ABD Başkanı Donald Trump, bazı kongre üyeleri ve bazı FED yetkilileri de bulunuyor. Bu arada Facebook bundan bir süre önce bir açıklama yayınlamış ve LIBRA projesinin hayata geçirilmesi durumunda Hindistan’da hizmet verilmeyeceğini bildirmişti. Analistlerce LIBRA’nın Hindistan’da hizmete sunulmama sebebinin merkezi ile yerel yönetimlerin kripto paralarla ilgili çok sıkı tedbirler ve yasakları hayata geçirmesi olarak değerlendirilmekte.

.

RippleNet Büyümeye Devam Ediyor

Facebook’un LIBRA projesi ile ilgili bu haberler gelirken RippleNet büyümeye devam ediyor. Geçen hafta yapılan bir açıklamaya göre Güney Amerika’nın en büyük fon transfer şirketlerinden olan ve merkezi Şili’de bulunan CurrencyBird, XRP‘nin üst firması olan Ripple’ın para transfer ağı RippleNet’e dahil oldu.

CurrencyBird’un RippleNet’e katılması ile ilk kez Şili merkezli bir şirket ağa dahil edilmiş oldu. CurrencyBird Güney Amerika’da oldukça yaygın olarak kullanılan bir şirket. Bilindiği üzere RippleNet Ortadoğu ve Avrupa’da birçok üyeye sahip ve kurumsal düzeyde para transfer hizmeti vermekte. RippleNet ağında bulunan kurumlar ve şirketler Ripple tarafından geliştirilen blockchain hizmetlerini kullanarak sınır ötesi para transferlerini ve ödemeleri normalden daha hızlı ve çok daha az masraflı bir şekilde gerçekleştirebilmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı