Fork / Hard Fork Nedir?

Kelime anlamı “çatallanma” olan Fork, bir kripto para projesinin kaynak kodlarından yola çıkarak farklı bir proje oluşturulmasıdır. Bir anlamda klonlanma da denilebilir. Örneğin Bitcoin daha önce Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold olarak çatallanma yaşadı.

Fork dönemlerinde Bitcoin’in değeri artmakta. Bunun nedeni ellerinde Bitcoin’i olan yatırımcılara çatallaşarak yeni bir proje olan kripto para elde etmeleridir. Cüzdanlarında Bitcoin’i olanlara fork sonrası Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold verildi. Bu yüzden çatallanma sürecinde ana coinin değeri artmaktadır.

Kripto paralar ve blockchain 21.yüzyılın en önemli finans değeri olarak gösterilmekte. Milyarlarca dolar kapasitesi olan sanal paralar merkezi olmayan ilginç bir sisteme dayalı. Ancak güvenlik açıkları bu sistemi yok edebilir. Daha önce Ethereum’daki bir açığı değerlendiren saldırganlar 50 milyon $’lık ETH çalmıştı. Bu olay sonrasında sistem açıkları kapatıldı ve daha güvenilir bir sistem oluşturuldu. “Hard Fork” yani “sert çatallanma” olarak uygulanan bu işlemle blockchain yapısını idare eden yeni kurallar sisteme dahil edildi.

“Hard Fork” sonrası iki farklı block zinciri meydana gelir. Bu zincirler arasında sert bir ayrım vardır ve birbiriyle etkileşime girmez.

Hard Fork ile Fork arasındaki ayrım nedir?

Kelime itibariyle sadece “sert” olarak ayrım gözükse de anlamları farklı. Fork’ta bir projenin kaynak kodlarından yola çıkarak farklı bir yolda ilerleyen yeni bir proje oluşturulurken Hard Fork’ta çatallanma sonrası 2 ayrı zincir meydana gelir. Bu zincirler arasında etkileşim olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı