Güney Kore ‘den Dijital Paralara (Pozitif) Düzenleme

Güney Kore ‘nin ana finans kuruluşu olan Financial Services Commission (FSC), kripto para değişimine yönelik kara para aklama (AML) ve Know Your Customer (KYC) gereksinimlerine ilişkin yeni bir şifreleme düzenleyici geliştirip bunu kılavuz haline getirdi.

 

Güney Kore ‘den Dijital Paralara (Pozitif) Düzenleme

Kripto para değişimlerini hedef alan yeni kara para aklama önleme kılavuzunda, FSC işlem ve kullanıcı takibi ile ilgili mevcut düzenlemeleri sıkılaştırmaya gittiler. FSC kripto para birimi işlemlerini ve kullanıcı faaliyetlerini kesinlikle denetlemek için ulusal mali denetçi olan Kore Finansal İstihbarat Birimi (KFIU) denetlemeyi yapmasını istedi.

Yerel kripto para borsalar pazarını izleme girişiminin bir parçası olarak FSC, yetkililere kripto borsalarına bankacılık hizmetleri ve sanal hesaplar sağlayan üç büyük banka olan Nonghyup, Hana Bank ve Kookmin‘i araştırmasının yapılmasını istedi.

İleriye dönük olarak ise kripto borsalarının Müşteri Durum Tespiti (CDD) ve Geliştirilmiş (EDD) yapmak için gerekli yeterlilik ve altyapıya sahip olması karar alındı. Aşağıda sıraladığımız maddeleri dijital birimlerle işlem gören tüm borsaların eksikliği olarak tespit edilmiştir.

  • Yabancı yatırımcılar dijital varlıkların alım satımı için yerel kripto para birimini takas olarak kullanmıyor.
  • Suçlular para aklamak için gizlice bireylerin kişisel hesaplarını kullanmakta ve bunun önüne geçilmesi lazım.
  • Şüpheli işlemlerin ve ödeme işlemlerinin önlenilmesi gerekecek.

Aslında maddelere bakacak olursak, bir suç örgütünün yerel kripto para değişimi işlemlerinde büyük miktarlarda fon satın almak için kişisel bir hesaptan borç alması ve bunları farklı bir hesaba geri çekmesi ihtimali her zaman var. FSC yeni kullanıcılar üzerinde kapsamlı bir CDD yürütmek için borsa siparişi vermiş, bu tarz durumların önüne geçebilmek için.

Hükümetin uyguladığı ikinci politika ise şöyle oldu. “Kimchi Premium” un yeniden ortaya çıkmasını engellemekte, kripto değişimine bağlı kripto değişim ve banka hesaplarındaki, dışındaki şüpheli fon hareketlerini tespit etmektedir. Bankaların bir kullanıcı veya bir kuruluşun Güney Kore’deki “Kimchi Premium” undan yararlanmak amacıyla büyük miktarda sermaye aktardığına inanması için bir nedenleri varsa eğer, yetkililer kullanıcı veya kuruluş hakkında araştırma yapabilecek.

 

Amaç: Kripto Para Piyasasını Yasal Hale Getirmek ve Bu Doğrultuda Düzenlemek

Hükumetin yerel kripto borsalarındaki AML ve KYC sistemlerini iyileştirme talebiyle birlikte yeni politikalar, Güney Kore hükumetinin kripto para piyasasını düzenleme kararını kamuoyunun riskinin bir niyeti olarak kabul etmesinin tehlikesi altında bile istekli olduğunu gösterdi. Bu adımla beraber hükumetin yapmak istediği şey aslında bu piyasayı meşrulaştırmak yani yasal hale getirmek istiyor.

Çok kez “Finansal Hizmetler Komisyonu ve Mali Denetleme Servisi” hükumetin kripto para piyasasını düzenleme konusunda isteksiz olduğunu kabul etti. Bunu da yerel yatırımcıların bunu hükumetin kripto pazarını meşrulaştırma yolu olarak anlayacağından korkuyorlardı aslında.

Ancak art arda hack (siber) saldırılarından ve güvenlik ihlallerinden sonra Güney Kore hükumeti, piyasayı düzenleme zamanı olduğunu ve kripto para birimini bankalar olarak yatırımcıları ve varlıklarını korumak için planlarını açıkladığını anlamış oldular.

 

Kaynak:  CCN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı