IOTA Nedir? Nereden Alınır?

IOTA, 2015’te kurulan alternatif kripto para birimidir. IOTA yalnızca bir para birimi değil aynı zamanda IoT’ yani nesnelerin interneti sorunlarını da çözen birlikte çalışabilirlik protokolü olarak oluşturulmuştur. Almanya’da kayıtlı bir sivil toplum kuruluşu olan IOTA Vakfı tarafından yönetilen IOTA’yı diğer altcoinlerden özel kılan bir çok özelliği bulunmaktadır.

IOTA nereden alabilirim?

IOTA’nın şu an için en büyük dezavantajı çok az borsada yer almasıdır. IOTA bitfinex ve binance.com’da yer satın alınabiliyor. Binance.com‘a üye olduktan sonra kimlik doğrulama işlemi yapıp üyeliğinizin onaylanmasını bekleyin. Ardından para yatırma işlemini gerçekleştirin veya site üzerindeki Bitcoin hesabınıza farklı sitelerde yer alan BTC veya ETH’nizi transfer edin. Son olarak BTC veya ETH’nizi IOTA’ya çevirin.

Yakın zamanda Bittrex, Poloniex, Cex.io gibi sitelerde de IOTA alımı yapılacağı gelen haberler arasında. IOTA’nın 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle fiyatı $2.77 olarak görünüyor ki yalnızca bugün %40’a yakın değer kazandı. Söz konusu borsalara da giriş yaptıktan kısa bir süre sonra IOTA’nın 10 doları aşacağı tahmin ediliyor.

Kredi kartıyla IOTA alınır mı?

Şuan için kredi kartı ile IOTA alabileceğiniz bir site bulunmuyor. IOTA ile ilgili gelişme olduğunda yazıda güncelleme yapılacaktır.

IOTA neden artıyor?

8 milyar doları aşan piyasa değeriyle market kapasitesi en yüksek 5.coin olan IOTA, 29 kasım 2017 tarihinde Microsoft, Fujitsu ile birlikte 20 farklı şirketle birlikte anlaşma yaptığı için yaklaşık bir haftada %400 arttı.

IOTA’nın özellikleri

1- Blok zinciri kullanmayan ilk kripto para birimidir.
2- Tangle olarak bililen protokol sayesinde hızlı işlem, güvenli veri aktarımı, ücretsiz transfer gibi özelliğe sahiptir.
3- IOTA, blockchain değildir. Yönlendirilmiş döngüsel grafik yani Tangle adı verilen ilerleyen süreçte blockchain’i tahtından edebilecek bir özelliktedir.
4- IOTA’da hiçbir işlem ücreti yoktur.
5- IOTA’da mining yoktur.
6- IOTA makina iktisatını etkinleştirmeyi amaç edinmiştir.

IOTA ile ilgili bilgiler

Sembolü: IOT
Piyasaya giriş tarihi: 13.06.2017 (0,60$)
Şuanki değeri: 2.77$
Market kapasitesi: Yaklaşık 8 milyar dolar
Market kapasitesi sıralaması: 5

IOTA fiyatlarını buradaki ( https://pirecoin.net/iota-ne-kadar/ ) linkten takip edebilirsiniz.

4 Yorum

  1. İOTA kendim aldımmı, evet aldım. Adam gibi saklıyacak bir cüzdan olmamasına rağmen İOTA’m var. Ne yapacağım, minimum 5 yıl tutacağım. Bir çılgınlık akımına kapıldı gidiyor, resmen delilik rölü sergiliyor nereye kadar artış devam edicek bilmiyorum ivme çok yukarda kırılma yaşıyacak, bu fiyattan tekrar alırmıydım uzun vade düşünüyorsam hayır kısa vade düşünüyor olsaydım düşmesini beklerdim, 5 $ altına düşerse ne güzel bir sürü alır kenara atarım. İleride bir etherium olurmu neden olmasın teknolojisi sağlam desteği çok, Gerçekçi olan yönümün düşüncesi scam sitelere bile verdiği reklam yüzünden tehlikeli olduğunu düşünüyorum. İOTA almak büyük risk çok hızlı girdi piyasaya çok hızlı yükseldi. 14 Milyar $ İOTA var piyasada silkeleme projesi olabilir.

    Şahsi düşüncem altcoinlerde al-sat totalde hep zarar, alıp bekletmek karlı olabilir ama dün 1000$ yatırıp 0.1 BTC alıyorsam al-sat ile 0.05 BTC’ye düşürüp 2000 $ ye çıkardıysam 0.1 BTC değeri 5000$ olduysa nerede karım, ben ne yapdım. Onca emeğe yazık oluyor.

    Özetle ; İOTA 6 $’a gidiyor. Herkes çok korkuyor ama çaresiz bir şekilde alıyor. Uzun vadeli yatırım için İOTA biçilmiş kaftan.

    Uzun vadede kazandıracak en sağlam 5 Alt Coin : İOTA, RİPPLE, ETHER, DASH, LİTECOİN
    Kazandırmayada bilir yatırım tavsiyesi değildir. Görüşümü paylaşıyorum.

  2. Bitcoin ve ethereumdan sonra market kapasitedi en yüksek 3.coin olacağa benziyor. Tabi patlaya dabilir orası ayrı. Coin risk ve sabır işi yatırım yapıp beklemek gerek 1 yılın sonunda belki 100 dolar bile olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı