IOTA Neden Yükseliyor? IOTA Geçmişi

Açık kaynaklı bir defteri altyapısı olan IOTA projesi , 28 Kasım 2017’de, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarıyla güvenli bir pazar açma amacıyla ortaklıklar gerçekleştirdiğini açıkladı. Şirketlerin listesi oldukça geniş ve otomobillerden tüketici elektroniğine kadar çeşitli endüstrileri kapsıyor. IOTA’nın kurucularından David Sønstebø’a göre, katılımcı şirketlerden bazıları Cisco Systems Inc, Volkswagen AG ve Samsung Group’u içeriyor.

Merkezi Berlin’de bulunan IOTA Vakfı, açık kaynaklı, kar amacı gütmeyen bu yeni para birimini bütün şirketlerin benimseyebilmesi için ücretsiz bir lisans ile piyasaya sürdü. Kasım 2017 itibarıyla, IOTA’nın piyasa değeri 3 milyar doları aşıyor ve bu sayede dünyadaki sekizinci en büyük kripto para birimi haline geldi.

IOTA, işlem sürelerini ve ücretlerini düşürerek kendisini standart blok zincirlerden ayırıyor ve bunu işlem çıktısını arttırarak yapıyor. Şu anda, bir işlem kasası olarak blok zincir kullanan hemen hemen tüm önemli kripto para birimleri, yüksek ücret sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır ve işlem hacmi arttıkça belirginleşmeye başlayan bir konudur. Blok zincirinin bu sınırlamasını atlatmak için birçok girişim var, en önemlisi Bitcoin’s Lightning Network , Bitcoin Cash’in daha büyük blok boyutu ve Ethereum’un Raiden Network’ü.

IOTA, işlemleri eşzamanlı olarak doğrulamak için farklı bir yaklaşım benimsemektedir. IOTA Vakfı, her gün 2,5 katrilyon bayttan fazla verinin üretildiğini ve bu sayının her ay katlanarak arttığını belirtti.

David Sønstebø’ye göre, IOTA’nın pazarı için verilerin toplanması ve dağıtılması ilkesi tipik bir blok köprü uygulamasıyla çok farklı değil. Veriler defterinize eklendikten hemen sonra, katılımcı olan tüm düğümler, yeterli doğrulamanın tamamlanması koşuluyla bir kopyasını korumaya başlarlar. IOTA, mevcut altyapısını bu platform için kullanmayı ve nihai olarak büyük miktarda veri için şeffaf ve güvenli bir pazarı teşvik etmeyi amaçlıyor.

IOTA fiyatlarını canlı olarak şu adresten takip edebilirsiniz: https://pirecoin.net/iota-ne-kadar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı