İsviçre Merkez Bankası: Kripto Paraları Raporlara Düştük

İsviçre Merkez Bankası ‘nın (SNB) yönetim kurulu başkanı Thomas Moser, merkez bankasının dijital para birimleri (CBDC’ler) geliştirme konusundaki ilgisinin olduğunu belirtti. Ve hatta bugün 23 haziranda Business Insider raporlarına kripto paralar hakkında rapor düşüldüğü öne sürüldü.

 

İsviçre Merkez Bankası: Kripto Paraları Raporlara Düştük

Moser, Business Insider’a bu haftaki Zug Crypto Valley Konferansı ‘nda yaptığı açıklamada konuya açıklık getirerek, merkez bankaları arasında CBDC veya ulusal bir kripto parası ihraç etmenin ilk çıkarları olmasına rağmen “finansal istikrar için getireceği etkilerden dolayı coşku tekrar yavaşladı..” dedi.

Dünkü konferansta Moser, dijital para birimlerinin ve Blockchain ‘in arkasındaki teknolojinin İsviçre için “e-frankı” akıllara getirdiği fakat bunun için ise henüz çok erken olduğunu belirtti.

Sözlerine şu ifadeler ile devam etti:

“Tüm paranızı ve diğer yandan tüm tasarruflarınızı banka notlarında saklamak zahmetli bir iştir. İsviçre ulusal bankasıyla yeni bir hesap açıp kapatabilirseniz çok daha kolay olacaktır. O zaman çok uçucu oluyor – iyi zamanlarda herkesin parası var. Bankalar ile faiz elde etmek, kötü zamanlarda herkesin kendi cihazlarında var. Nasıl ele alacağımıza dair düşünmemizi gerektirecek şeyler var.” dedi.

 

İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Kripto Paralara Karşı Tarafsız Duruyor

Moser’a göre CBDC ‘ler doğrudan bankalarla rekabet edebilir durumda ve bu da herhangi bir ihraçın dikkatlice düşünülmesi gerektiği anlamına geliyordu. Moser, daha sonra İsviçre Ulusal Bankası ‘nın resmi olarak “kripto paralara karşı tarafsız olduğunu” vurguladı. Hatta sözlerini şu cümle ile özetledi. “Endişeliyiz ama aynı zamanda umursamıyoruz..”

 

Kaynak:   Coin Telegraph

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı