Katı Düzenlemeler Bitcoin Sahiplerini Vatandaşlıktan Vazgeçmeye Yönlendiriyor

Bircoin sebebiyle vatandaşlıktan çıkanlar

Dijital para birimleri toplumda kabul gördükçe bir çok hükümet katı vergi uygulamaları, para transfer kuralları ve zorunlu düzenlemeleri hayata geçirdi. Bir çok ulus-devletin kriptolara karşı bu sert kuralları nedeniyle, vatansız olmak veya o ülkenin vatandaşlığından vazgeçmeyi planlayan milyonlarca birey bulunmakta. Bazı insanlar da bu tür sorunları çifte vatandaşlık ile çözmeye çalışıyorlar.

Bitcoin’in hayatımıza girmesinden bu yana 11 yıl geçti ve son birkaç yıldır devlet kurumları ve kolluk kuvvetleri dijital para birimi sahiplerine bir çok konuda zarar verdi. Dünyanın belirli bölgelerinde, birkaç ülke son derece katı kripto yasalarına sahip ve kripto paralar üzerinden aşırı miktarda vergi almaktadırlar. ABD gibi ülkeler, kripto para birimi ekosistemine katı ve sert kurallar uyguladılar. Ülkelerin büyük bir kısmının dijital para birimi kullanımına karşı katı düzenlemeler uygulamasına rağmen, bu teknolojiye karşı çok daha dostça olan birçok ülke de var. Bazı insanlar için vatandaşlıklarından vazgeçmek veya blockchain teknolojisine dost bir ülkeye ikinci bir vatandaşlık için başvurmak kendi ülkelerindeki bu baskıdan kaçmanın iyi bir yolu gözükmekte.

Bircoin sebebiyle vatandaşlıktan çıkanlar1

Sıkı düzenlemeler sayesinde bitcoin sahipleri artık feragat veya çifte vatandaş olmayı düşünüyor

ABD Vatandaşlığından Vazgeçme

Çeşitli ülkelerde vatandaşlıktan çıkma alışılageldik bir durum olsa da ABD için bu durum tam tersi. Dünyanın en çok rağbet edilen ülkesi olan ABD’de sonradan vatandaşlık almak çok zor. Ancak 1998’den bu yana, ABD vatandaşlığını terk eden bireylerin sayısı yıldan yıla katlanarak artmakta. Amerikalılar’ın vatandaşlıktan çıkmasının en büyük nedeni vergi yasaları ve Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası (FATCA). Denizaşırı hesaplarla mücadele eden bir yasa olan FATCA, ABD’de 2010 yılında hayata geçirildi ve o zamandan beri vatandaşlıktan çıkan Amerikalı sayısında önemli ölçüde artış oldu. Buna ek olarak Federal Hükümet’in kripto para sahiplerine ve borsalarına yaptığı kısıtlamalar ve denetimler bu artışı tetikleyen faktörler arasında.

Bitcoin sebebiyle vatandaşlıktan çıkanlar
Amerika’da vatandaşlıktan vazgeçenler FATCA başladıktan sonra (2010) ani bir yükselişe geçti ve son on yıla kayda değer bir şekilde arttı.

ABD vatandaşlığından çıkmak mümkün, ancak bu süreç uzun ve maliyetli. Bu süreçte Amerikan vatandaşları diğer ülkelere göre 20 misline kadar daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilir. Amerikan vatandaşlığından çıkmak için kişi ödenmemiş vergilerini ve devlete olan tüm borçlarını da ödemelidir. Tüm ücretleri ödedikten sonra ancak vatandaşlıklarından vazgeçebilirler.

Bireyciliğe de inanan ve özgürlükçü inançlara sahip olan bir çok insan manipülatif ABD devletinin ve diğer birçok katı ulusun çok zalimce kurallar koyduğunda hem fikir. İnsanların vatandaşlıklarından vazgeçme sürecini tamamlamalarına yardımcı olabilecek çeşitli kılavuzlar ve çevrim içi izlenecek yollar bir çok internet sitesinde bulunmakta.

Kripto paralar hakkında yapılacak olan mevzuatsal düzenlemelerin tüm dünya ülkelerinin işbirliği ve birbirleriyle uyumlu olarak yapılması kripto paraların geleceği açısından büyük önem arz etmekte. Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan kripto paraların gelecekte çok daha fazla hayatımızın içinde olacağı şüphesiz. Bu sebeple gerekli düzenlemelerin yatırımcıları ve üreticileri mağdur etmeyecek şekilde yapılması en büyük arzumuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı