Kripto Para Devrimi Hakkında Fikirler

Alienelvis nickli üyemizin yazısı. Kripto paralar ve bitcoin kavramlarının farklılığını idrak edersek ve bu kavramların ne olduğunun farkına varırsak geleceğin kripto paralarda olma ihtimalini görebiliriz.

Şimdi paranın ilk bulunduğu zamanlar üreticinin durumunu düşünün. Adamın teki geliyor sana, bu altın para işte bunla senden 5 kg buğday, 3 kilo meyve alacam diyor. Siz ne derdiniz? Olurmu öyle şey, bu altın parçası ne işime yarayacak derdiniz büyük ihtimalle. Kripto paralarıda bir geçiş olarak düşünebilirsiniz. Şu an çok fazla işe yaramıyor ama zamanla sistemin oturma ihtimali var. Bu gün elektronlardan meydana gelen bu şeyleri ne yapıcaz ki elimle tutamıyorum diye düşünüyoruz.

Projelere bakarsak, adamların amacı kara para aklamak vs. Değil. Gerçekten bilinçli yatırımcılar, dünya ticaretinin dolar hegomonyasından kurtulmasını arzulayan, gelecekte işe yarayacak projelere yatırım yapan insanlar.
Bu gün amerika’nın gücü silahlarından çok, doların etkisinden ve medyasının propoganda gücünden geliyor. İnsanlar kripto paralara güvenmiyorken, bu paralardan memnun değilken, nasıl oluyorda o çok sevdikleri komplo teorilerinin ana ögelerinden olan rothschildların, rockefellerların elinde oynattığı, amerikanın manipüle ettiği mevcut ekonomik sisteme bu kadar körü körüne bağlı olup değişime bağnazca karşı duruyorlar anlayamıyorum.

İlk paragraftada belirttiğim gibi, ekonomik sistemin kripto paralarla sürdürülebilmesi bir ihtimal. Kesin gerçekleşecek olan bir şey değil, insanlar kabullenirse olur kabullenmezse olmaz ancak bu kripto paraların, güvensiz, balon, lale çılgınlığının devamı vs. Olduğunu göstermez. Bu tarz dalgalanmalarda normaldir çünkü kripto para yatırımları hala çok ufak miktarlarda. Evet milyarlarca dolarlık bir pazar olabilir ama dünya piyasasının tamamında bulunan para miktarıyla karşılaştırırsak devede kulak durumunda. Yani şu anda ufak hareketler bile ani yükseliş çıkışlara neden olabilmekte, yatırımlar arttıkça stabilliğin artacağından eminim. Zaten bu konuda emin olduğum tek şey bu.

Güvensizlik meselesine gelirse, arkasında devlet yok, bir karşılığı yok vs. Diye insanlar çekiniyor. Karşılık meselesine bakarsak, amerika yanılmıyorsam 70lerden beri karşılıksız dolar basıyor. Bu durum neyi değiştiriyor peki? Niye karşılığı olsun ki? Arkası sağlam olma meselesine gelirsek, dünyadaki para birimlerinin her birinin arkasında birer kişi, kurum, birim veya her neyse ondan var siz bir kişinin, kurumun, zümrenin mevzu para olunca ne kadar güvenilir olabileceğine inanıyorsunuz? Ancak kripto paraların arkasında, milyonlarca insan var. Bir kişiyi ya da zümreyi ele geçirip, onları kuklanız haline getirip, emellerinizi harekete geçirmeniz çokta zor değildir ancak milyonlarca insanı ele geçiremez, çıkarlarınız doğrultusunda kolay kolay kullanamazsınız. Bu yüzdende oturmuş bir kripto para piyasası, madenleri tekel olan elmas, altın, gümüş piyasasındanda, kurumlar tarafından basılan euro, dolar, sterlindende daha güvenilirdir.

Şu an kripto paraların tek sıkıntısı, toplam hacimde çok küçük bir yüzdeye sahip oldukları için fiyatlarının manipüle edilebiliyor olmasıdır. Buda güvensizlik doğurmaktadır. Eğer ki bunun önüne geçilirse, bir kaç on yıl sonra dolar sisteminden tamamen kurtulmuş oluruz. Ha eğer ki bu başarılamazsa, oo ben demiştim kripto paralar balon işte patladı yuppi zaten lale çılgınlığıydı diye sevinip, mevcut düzenin kaybetmenize neden olduğu şeylere samimiyetsizce ağlamaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı