Kripto Paralar Durmadan Düşüyor, Peki Analistler Ne Diyor?

Son 24 saat içinde 16 milyar dolar düşen kripto paralar, tekrar düşüşe devam etti. Gün içinde sürekli bir aşağı yön yapan piyasa, yatırımcılarını üzdü.

Bitcoin (BTC) $6700 civarında gösterdiği seyri arar oldu. Şuan $6000 bandında destek direnci gören en değerli kripto varlık için bu seviyenin de altına düşmesi muhtemel olarak konuşuluyor. Fakat bu seviyenin çok altına düşmesi olası görülmüyor. Bazı analistlere göre ise şuan dip seviyelerin yaşandığı belirtiliyor.

Bu arada Ethereum (ETH) de ise yüzde 10 düşüş görülürken, EOS ‘ta yüzde 15’in üzerinde bir kayıp söz konusu oldu. Litecoin % 11 düşüş yaparak 7 ayın en düşük seviyesi yani $75 ı görmüş oldu.

 

Kripto Paralar Durmadan Düşüyor, Peki Analistler Ne Diyor?

Piyasa analistleri ve kripto para uzmanları, kripto varlıklardaki düşüşün asıl sebebi olarak Japonya ‘dan gelen haberlere bağladılar. Japonya ‘nın Finansal Hizmetler Dairesi yerinde denetimler gerçekleştirdikten sonra iş geliştirme siparişleri ile 6 değişim yayınladı.

Japon Hükumetinden ulusal düzenleyiciler, borsaların KYK düzenlemelerini iyileştirmek için gerekli olan ve riskleri azaltmaya yönelik olarak çalıştıklarını ilan ettikten sonra asıl çatlak verilmeye başlandı. Japonya ‘nın en büyük kripto para borsası olan ve günlük işlem hacmi 100 milyon doların üzerinde olan dev şirket BitFlyer, ulusal düzenleyicilerin bu kararına saygı duyarak kendi borsalarını bu zemine hazırlamak istediler. İlk olarak mevcut müşteriler (yatırımcıların) kimlik ve adres kayıtlarını istediler. Ve kendi borsalarına yeni kullanıcı kaydını durdurarak sistemin tamamen oturması için çalışma başlatmaları, piyasada büyük bir sıkıntı yarattı. BitFlyer ayrıca mevcut kullanıcıların kara para aklama önlemlerinin bir parçası olarak yatırımcılarının kimliklerini gözden geçireceğini duyurdu. Kendi borsalarında aldıkları ileri vadede ki önlemler dünya borsalarında çatlak yarattı. Diğer hükumetlere de ön ayak olabilen bu uygulama uzun vadede iyi bir düzenleme olarak görülse de kısa vadede piyasanın belirsizlik etkisi ile deprem yarattı adeta.

Octagon Strategy Limited (Kripto Para Şirketinin) lideri Ryan Rabaglia ise şunları söyledi;

“Piyasa hala düşük hacimlerde işlem görüyor ve henüz mevcut düşüş eğiliminden çıkıp kendini satışa açık hale getirmiş değil. Piyasa olumsuz tepki gösterse de bu gelişme için, bunu sektör için bir bütün olarak olumlu görüyorum” dedi.

 

Geçtiğimiz pazartesi günü ise Blue Line Futures ‘ın başkanı Bill Baruch, Bitcoin ‘in azalmış volatilitesinin satışın nihayet tükenebileceğini ve yaklaşık $6.000 ‘dan aşağıya çekilebileceğini söyledi. Aralık ayında görülen değerdeki büyük dalgalanmaya insanların “aşırı spekülasyon ve kaçırma korkusu” ve “gökyüzü roketi” ile insanların uzun ve kısa pozisyonlarını Bitcoin ‘in değerini almalarını sağlayan CME ve CBOE Bitcoin futures’lerinin getirilmesi ile bağladı.”

Baruch, 6000 dolar destek seviyesinin yukarı yönlü gelişmesi durumunda ise Bitcoin fiyatının 10.000 dolar seviyesini aşacağını ön görüyor. Fakat aksi geliştiğinde ise 4550 dolarlara kadar da düşebileceğini kaydetti. Yani $6000 seviyesi önemli bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kaynak:  CCN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı