Kripto Paralardaki Düşüşün Asıl Nedeni Belli Oldu

7 Ocak 2018 Tarihinde zirveyi gören dijital varlıklar, toplam hacmi ile 816 milyar dolara ulaşarak dudak uçuklatmıştı. En değerli kripto varlık olan Bitcoin (BTC) ise 20 bin dolara çok yaklaşmıştı. Fakat daha sonra dünya sosyal medya devi Facebook ile arama motorlarının lideri Google başta olmak üzere bir kaç şirketin yasak politikası coinlerde büyük bir düşüş getirmişti. Onun da yanında bazı ülke yönetimleri ile bankaların negatif konuşması piyasada sıkıntıları derinleştirmişti. 1 Nisan 2018 Tarihine kadar bu düşüşler en dip seviyesini görmüştü. Kripto paraların toplam hacmi 246 milyar dolarlara kadar inmişti.

Daha sonra yaşanan olumlu gelişmeler ve Blockchain’nin eşsiz teknolojisini fark eden dünya ülkeleri ile bazı şirketler bu teknolojinin peşine düşerek piyasaya tekrar bir soluk getirdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) başta olmak üzere çeşitli kripto paraların bankalar ve şirketler ile anlaşmaları piyasanın istinat duvarını ördü adeta.

 

Kripto Paralardaki Düşüşün Asıl Nedeni Belli Oldu

Son günlerde yaşanan düşüşü bazı analist ve haber siteleri başta olmak üzere çeşitli uzmanlar, Güney Kore’de ki küçük bir kripto para borsası olan Coinrail in saldırı alması sonucu düşüşün seyir gösterdiğini savunsa da işin aslı bu kadar basit değilmiş. Çünkü bu borsa tüm marketler arasında hacimsel olarak sıralandığında 90.sırada yer alan küçük çaplı bir coin borsası. Yani bu tarz piyasa yapıcıların siber saldırılara karşı alabileceği önlemlerin boyutu tartışılır.

Coinrail ile ilgili saldırı haberinin ardından gelişen düşüş toplamı 50 milyar dolardan fazla oldu. Bu denli büyük bir inişin arkasında küçük bir kripto para borsasının almış olduğu siber saldırı pekte inandırıcı olamaz.

 

Bitcoin ve Diğer Altcoinlerdeki Düşüşün Asıl Nedeni Nedir?

Merkez medya ve manipülatörlerin oluşturmuş olduğu panik ile başlayan güçlü satışlar olarak özetleyebiliriz.

Coinrail saldırısının hemen ardından medya kuruluşlarından bazıları kripto paralara yapılan yatırımların ne kadar sağlıklı olacağı yönünde haberleri yapınca ve hemen arkasından piyasada balina olarak adlandırılan yatırımcılar başta olmak üzere çeşitli manipülatörlerin bunu fırsata dönüştürdüğü bir panik satış akımı oluştu. Bu şekilde piyasa toplam hacmini 268 milyar dolara kadar düşürmeyi başardılar maalesef. Ama bugün itibari ile piyasa yazı yazılırken ki toplam hacmi 12 milyar dolar kendini iyileştirerek 280 milyar dolara ulaştı.

Bitcoin ‘nin (BTC) değeri ise $6300 seviyelerine kadar gerilemişken şuan $6500 dolarlara kadar tekrar toparladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı