Kripto Paraların Hukuki Altyapısı ve İslam Dini Açısından Kripto Paralar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kripto paralar konusunda hukuki bir alt yapının olmaması, somut bir karşılığa dayanmaması, değer belirlemedeki belirsizlikler, devletler tarafından para olarak tanınmaması gibi sebeplerle uluslararası piyasalarda olduğu gibi yerel piyasalarda da bir mübadele aracı olarak görülmemektedir.

Fakat son zamanlarda Venezuala ve Rusya gibi ülkelerin somut bir varlığa karşı dijital para tedavül etmeleri, Arap ülkelerindeki büyük bankalar tarafından para transfer işlemleri için blockchain kullanılmaya başlanılması, ileride kripto paraların gelişmesi ve değerlenmesi açısından umut vermektedir.

Kripto paraların bu şekilde büyüme potansiyeli ve kullanımının artması ülkemizde ve İslam coğrafyasında da dini açıdan digital paraların sorgulanmasına sebebiyet vermektedir.

 

kripto para hukuku

 

İslam hukukunda,faiz ve tağrir gibi haksız yolla edinilen kazançların engellenmesi, ticarette karşı tarafa zarar verilmemesi ve ticaret yaparken adaletin sağlanarak haksız para kazanılmamasına yönelik düzenlemeler mevcuttur.  Bir şeyin para sayılabilmesi için toplumda ortak değer ölçüsü olarak kabul görmesi ve mübadele aracı vasfını elde etmesi gerekir. Bu da ancak devlet otoritesi olmasa bile toplum içindeki insanların o değer ölçüsünü mübadele aracı olarak kabulü ile olur. Tarihte devlet otoritesinin bulunmadığı bir çok toplum para işlevi görmek üzere ortak değerler geliştirmiş ve bu değerleri para olarak kullanmıştır. Bu sebeple bir değerin para olarak kabul görülebilmesi için mutlak bir devlet otoritesinin bulunmasına gerek yoktur. Ancak anlaşmazlıkların ortaya çıkması durumunda bunların çözümü için bir devlet otoritesinin olması da gerekli bir durumdur. Bunun en büyük nedeni ise artık iktisadi işlemlerin yerel değil küresel boyutta işlemler olmasından kaynaklanmaktadır.

Kripto paralar toplum tarafından bir para olarak kabul edildiği takdirde, diğer resmi para birimleri gibi bir özelliğe kavuşurlar ve bunların fonksiyonlarına da sahip olabilirler. Fakat temkinli yaklaşılan nokta kripto paralarla ilgili risklerin bulunmasıdır. İktisatta risk her zaman bulunur ancak bu risklerin minimize edilmesi için kripto paralarla ilgili küresel boyutta yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir kripto para birimi olan Bitcoin barındırdığı güvensizlik, gizlilik, kontrol edilememe ve belirsizlik gibi bir çok özelliği ile ciddi anlamda riskler barındırmaktadır ve bu risklerin ortadan kalkması da pek mümkün görünmemektedir. Bu sebeple bu riskleri en aza indirecek hukuki düzenlemelerin yapılması şarttır.

Devletler ile birlikte, izin verilmiş kuruluşlar da piyasaya kripto para sürebilirler. Bu sebeple kripto paraların devlet otoritesi altında olamayacağı yerinde bir görüş değildir. Öyleki şu an Rusya ve Venezuela devlet güvencesi altında kendi kripto para birimlerini çıkarmışlardır.

İleride Türkiye’de de kripto para olarak bir varlığa endeksli değerler tedavül edilebilir. Kripto paralar için, barındırdıkları riskler nedeniyle İslam Hukuku açısından tamamen meşru değildir gibi bir ifade kullanmak yanlış olur. Bazı olumsuz durumlar elbette ki mevcuttur ancak hukuki altyapının oluşturulması, bu olumsuz durumların çözümü ve eksikliklerin giderilmesi ile piyasaya pek çok kripto para sürülebilir.

Bir Yorum

  1. Blockchain geleceğin teknolojisi. O yüzden devletler mutlaka eninde sonunda varlığını resmi olarak da kabul edip gerekli hukuki düzenlemeleri yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı