Litecoin Nedir?

Litecoin, Bitcoin gibi merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Litecoin blok zinciri, Bitcoin’ten daha yüksek işlem hacmini idare edebiliyor. Daha sık blok üretimi nedeniyle, ağ ileride yazılımı değiştirmeye gerek kalmadan daha fazla işlemi desteklemektedir. Sonuç olarak, tüccarlar daha hızlı onaylama süreleri elde ederken, daha büyük öğeleri satarken daha fazla teyit beklemek zorunda kalırlar.

Litecoin Üretimi

Madenciler şu anda her blok için 50 yeni Litecoin ile ödüllendiriliyor ve bu miktar her 4 yılda bir (her 840.000 blokta) yarıya iniyor. Litecoin ağı bu nedenle Bitcoinden 4 kat fazla para olarak 84 milyon Litecoin üretmesi planlanıyor.

Litecoin Güvenilir mi?

Cüzdan şifrelemesi, işlemlerinizi ve hesap bakiyenizi görebilmeniz için cüzdanınızı güvenli hale getirmenizi sağlar, ancak Litecoin’leri kullanmadan önce şifrenizi girmeniz gerekir. Bu, ödemeleri göndermeden önce cüzdan çalma virüslerinden ve truva atlarından koruma sağlamanın yanı sıra sağlıklı kontrol de sağlar.

Litecoin, size yazılımı çalıştırma, değiştirme ve kopyalama ve isteğe bağlı olarak yazılımın değiştirilmiş kopyalarını dağıtma yetkisi veren MIT / X11 lisansı altında yayınlanan bir açık kaynaklı yazılım projesidir. Yazılım, ikili dosyaların bağımsız olarak doğrulanmasına ve karşılık gelen kaynak kodlarına olanak tanıyan şeffaf bir süreçle yayımlanır.

Bitcoin kullanımına o kadar aşinaysanız, Litecoin sizi de birkaç şeyle şaşırtacaktır. Bitcoin nedir hakkında fikriniz yoksa, Bitcoin hakkındaki bazı makalelerimizi okuyabilirsiniz. Kılavuzdaki her şey Litecoin’de de geçerlidir.

Temel masaüstü uygulaması, Bitcoin-QT müşterisinin bir değişikliğidir ve Litecoin sitesinden indirilebilir. Bu aynı şekilde bir cüzdan olarak da kullanılabilir.

Litecoin – Bitcoin Farkları

Bununla birlikte, temel zıtlıklar var. İlk olarak, Bitcoin 21 milyon madeni paraya sahip olduğu halde; Litecoin, 84 milyon madeni para ile dört kat daha büyük olacak.

Bitcoin için bekleme süresi 10 dakika, ancak Litecoin için yalnızca 2,5 dakika. Bu, Litecoin’in satıcılara daha çekici gelebileceğini düşündürüyor; çünkü müşterilerden bir para alındığına dair güvence görmek için daha az zaman gidecek.

Litecoin Arkasında Kim Var?

Litecoin aslında Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirilmiştir. 2011 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, Litecoin aktif bir tüccar topluluğu ile istikrarlı bir şekilde evlat edinmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı