Nasdaq CEO: ICO ‘lar Perakende Yatırımcılar İçin “Ciddi Risk”

Nasdaq CEO’su Adena Friedman, geçtiğimiz günlerde ilk kripto para arzları olan ICO ‘ların perakende yatırımcılar için “ciddi riskler” oluşturduğu iddiasını ortaya attı.

Nasdaq CEO: ICO ‘lar Perakende Yatırımcılar İçin “Ciddi Risk”

21 Haziran 2018 Çarşamba günü New York’ta düzenlenen “Fintech ‘in Geleceği” (Future of Fintech) konferansında konuşan Friedman, perakende yatırımcıları ciddi şekilde dolandırabileceklerini söyleyerek, ICO projeleri hakkında “gerçek bir endişe” kaynağı olarak nitelendirdi. Friedman, bunun çoğunlukla kamuya açık bilgilerin yetersiz olmasının yanı sıra şeffaflık, düzenleme ve hesap verebilirlik eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

“Hiç bir kural olmadan, şirketler nezaketsizce insanların parasını aldığında ve hiç bir bilgi vermeden (kamuya açık bilgilerin yetersizliği ışığında), yönetimsel duruş olmadan, bana insanlardan yararlanıyormuşsunuz gibi geliyor.” dedi.

 

“Kurbanların Çoğunluğu Yeni ve Küçük Yatırımcılardan Oluşuyor”

Friedman, ICO dolandırıcılık kurbanlarının genellikle bilgiye hemen hemen hiç erişemeyen yeni yatırımcıların veya küçük yatırımcıların olduğunu vurguladı. Nasdaq CEO’suna göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), firmaların ilk halka arzlarda (IPO) bankalar ile aynı verilere sahip perakende yatırımcılarına sahip olmalarını zorunlu kılarken, ICO süreçleri ise “neredeyse hiç gözetim altında” bulunmuyor diye ekledi.

“ICO alanında bunun hiçbiri mevcut değil ve hepsi de perakende tarafından satın alındı. Bu tarz şirketlerin bir ICO aracılığıyla sermaye artırmaya devam ettikleri ve şeffaflık, gözetim ve hesap vermeme eksikliğiyle ilgili gerçek endişelerim var.” dedi.

 

John McAfee: ICO Projelerini Artık Desteklemeyeceğini Duyurdu

19 Haziran 2018 Tarihinde, kripto para analisti ve iş adamı John McAfee, SEC’ten gelecek tehditlere bağlı olarak ICO projelerini desteklemeyi bırakacağını duyurmuştu. Haziran ayı başlarında ikinci kez başkanlık görevini açıklayan McAfee, kripto para projelerini ve ürünlerini tanıtmak için tweet başına 105.000 dolar suçlamada bulunduğunu iddia etti.

 

Kaynak: Coin Telegraph

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı