Pump / Dump Ne Demek

Finans sektöründe sıklıkla duyulan Pump ve Dump terimleri yükseltmek ve düşürmek anlamına gelmektedir. Bitcoin ve diğer coinlerin ani yükselmesi ve düşmesi bu kavramları açıklamaktadır.

PUMP NEDİR?

Kelime anlamı “pompa“dır. Coin borsalarında bazı kripto paraların fiyatının ani yükselmesini açıklar. Coinmarketcap.com sitesinde yüzdelik değişimlere baktığımız zaman günlük %200’ün üzerinde artış yaratacan coinlere rastlıyoruz. Normal olarak coinlerin fiyatı talep ve coinlerin özellik artışına göre değişmektedir.

Piyasada balina olarak tabir edilen ve elinde çok fazla bitcoin ve diğer coinlerden bulunan kişiler senkronize olarak bir coine yüklendiği zaman o coinin fiyatı sürekli artıyor. Bunu gören diğer bireyler de yükselen koine yatırım yapıyor. Bu süredeki artışa PUMP deniyor.

DUMP NEDİR?

Kelime anlamı “boşaltmak, indirmek” anlamına gelmektedir. Pompalanarak şişen coinlerin değeri görseldeki gibi ani yükselir. Yukarıda bahsettiğimiz balinalar bir anda yatırımlarını coinden çeker ve coinin değeri düşer. Bu süredeki düşüşe dump denmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı