Subhash Chandra Garg’ın Kripto’nun Geleceği Üzerine Açıklamaları

Subhash Chandra Garg'ın Kripto'nun Geleceği Üzerine Açıklamaları

Hindistan’ın eski Maliye Bakanlığı Sekreteri Subhash Chandra Garg, hem Hindistan’daki hem de dünya çapında işlem gören kripto paraların geleceği hakkındaki görüşlerini paylaştı. Kripto paraları bir çok açıdan kusurlu gören ve kripto paraları yasaklamak için tasarı hazırlamakla görevli komiteye başkanlık da eden Subhash Chandra Garg Kripto Paraların Geleceğini Nasıl Görüyor?

Subhash Chandra Garg, Hindistan’daki kripto para birimlerini tüm yönleri ile incelemek ve önerilerde bulunmakla görevli bakanlıklar arası komiteye (IMC) başkanlık etti. Komitenin raporu ve “Kripto Para Biriminin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlenmesi” başlıklı taslak tasarı Temmuz ayında yayınlandı.

Subhash Chandra Garg kripto para birimleriyle ilgili düşünceleri paylaştığı makalesinde “Para birimlerinin dijitalleşeceğini ve kripto para birimlerinin yok olacağını” yazdı. Ve şöyle devam etti.

Özel kripto para birimlerinin çok kısa bir geleceğe sahip olacağına inanıyorum… Bugünkü değeri 200 milyar dolara yakın olan kripto paraların büyüsüne kapılan bir çok insan değersiz kodlar satın alarak bir sürü insanı milyarder yaptı.

Özel kripto para birimleri ile ilgili üç temel sorun olduğunu belirten Garg bu sorunları şu şekilde sıralıyor.

1-Birincisi kripto paraların bir para birimi mi yoksa bir meta mı olduğu sorunu. Garg’a göre kripto paralar müşterek kabul görmüş gerçek bir meta değil. Ayrıca para birimi niteliği de yok.

2-İkincisi “Tedavüldeki bir kripto para biriminin değerinin nasıl korunacağı” büyük bir sorun. Özel kripto para girişimcileri kripto paraların değerini koruyabilme olanağına sahip değiller.

3-Üçüncüsü ise her özel kuruluş veya girişimci tarafından piyasaya kripto para sürülüp sürülemeyeceği sorunu. Garg’a göre eğer her girişimci piyasaya yeni bir kripto para sürerse kripto paraların alıcısı veya kullanıcısı azalır veya hiç kalmaz. Bununla ilgili katı bir düzenlemenin bulunmayışı en büyük sorunlardan birisi.

Hindistan Hükümeti’nin Kripto Paraları Yasaklama Çabası

Hindistan Hükümeti Subhash Chandra Garg önderliğinde hazırlanan kripto paraları yasaklayan tasarıyı geçirmeye hazırlanırken yerel kripto borsası Unocoin CEO’su Sathvik Vishwanath hükümetin bu tasarıyı geçirmek için elinden geleni yapacağını çünkü kripto para hareketlerini izlemenin veya kontrol altında tutmanın mümkün olmadığını, bu olayın da devletleri son derece rahatsız eden durum olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı