Trump’ın Tweetleri Bitcoin’i 40 Bin Dolar’a Yükseltebilir

Kripto para dünyasının ünlü analistlerinden olan Thomas (Tom) Lee ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı tweetler sonrası (BTC) Bitcoin‘in kısa zaman içinde 40.000 $ civarlarına gelebileceğini belirtti. Fundstrat Global’in kurucularından olan kıdemli analist Tom Lee yaptığı açıklamada Donald Trump’ın bir kaç gün önce atmış olduğu Bitcoin tweeti hakkında açıklamalarda bulundu. Yahoo Finance’a değerlendirmelerde bulunan Lee, Donald Trump’ın açıkça Bitcoin’i eleştirmesine ve Bitcoin’i bir para birimi olarak görmemesine değinirken, bu gibi açıklamaların Bitcoin fiyatını yükseltebileceğini söyledi.

Tom Lee’nin açıklamaları şu şekilde:

”Olaylara pozitif taraftan bakacak olursak Bitcoin, artık dünyaya yön veren kişilerin masasında yer alan bir şey. Bitcoin hakkında Kongre toplanıyor, Amerikan Başkanı açıklamalarda bulunuyor, FED başkanı Bitcoin’i altın ve dolar ile mukayese ediyor. Bunlar kripto paralar açısından güzel gelişmeler. Bu gibi durumlar, Bitcoin ve kripto paraların global seviyede reklamının yapılmasıdır. Bu gibi şeyler şu an bu sektörde bulunmayan yatırımcıları da bu sektöre yöneltecektir. Bitcoin’in önümüzdeki aylarda büyük bir çıkış yakalaması beni artık pek şaşırtmaz. Bu çıkış sonucunda Bitcoin fiyatının 2 veya 4 kat artabileceğini öngörüyorum. Yani Bitcoin fiyatı 20 bin ila 40 bin dolar arasına gelebilir.”

Tom Lee’nin bu açıklamalarına karşın ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter üzerinden eleştirdiği kripto paralarla ilgili ABD Kongresinden yeni bir hamle daha geldi. Facebook’un dijital parası Libra ile ilgili ortaya çıkan yeni bir taslak metin, ABD’deki diğer teknoloji firmalarının Facebook’un izinden giderek kendi kripto parasını çıkarmasını engellemeyi amaçlıyor. ”Büyük Teknoloji Firmalarını Finansal İşlerden Dışarda Tutmak” isimli taslak metine göre, teknoloji şirketleri kendi kripto para birimlerini çıkarmak isterlerse, onlara engel olunacak. Kripto paralar ve özellikle Libra’ya karşı epeyce agresif ifadelerin bulunduğu taslak metin, dev teknoloji firmalarını ”Yıllık 25 milyar dolardan fazla gelire sahip olan firmalar.” olarak tanımlıyor. Tabi ki bu şimdilik sadece bir taslak metin ve bunun ABD Kongresine sunulup sunulmayacağı henüz belli değil. Ancak bu tür bir gelişmenin kripto paraları olumsuz etkileyeceği de kuşkusuz.

Bu gelişmeler olurken kripto para şirketi Messari’nin CEO’su Ryan Selkis, Facebook’un dijital parası Libra ve ABD hükümetinin bu konudaki tavrı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bloomberg TV’ye demeç veren Selkis, Amerika hükümetinin şu anda Libra’yı Bitcoin’den çok daha büyük bir tehdit olarak gördüğünü söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı