Türkiye’de Bitcoin’in Geleceği

2017 yılı içinde Bitcoin’in muazzam artışı Türkiye’de de etkisi göstermiş özellikle ağustos, eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında Türkiye’nin en fazla konuşulan konularından biri Bitcoin olmuştur. Kafede, iş yerinde, okulda, sosyal medyada herkesin dilinde Bitcoin’in geleceği konuşuluyor. Bu kripto paranın bu kadar konuşulmasının aslında bir nedeni var. Bu neden “Fakirlerin de zengin olabilme ihtimalidir.” Bu ihtimali gerçekleştirmek için bankalardan kredi çekip Bitcoin alan insanlar bile var.

Gerçekten Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer altcoinlerin aylık değişim grafiğini incelediğimizde yatırımcılarına büyük fırsatlar sunuyor. Özellikle al-sat yaparak ciddi meblalar kazanılabilir. Örneğin 10.000 TL ile Bitcoin aldınız. BTC’nin günlük makası 2 ila 10 bin arası değişiyor. Yani fiyatı gün içinde 50.000 TL’de olabiliyor 60.000 TL’de. Kullandığınız borsa üzerinden alış ve satış emri vererek arbitrajdan faydalanıp para kazanmak mümkün. Kısa vadede yatırım aracı olarak gözüken Bitcoin’den uzun vadede daha çok para kazanmanız mümkün. Zira balon olarak gösterilen bu kripto para bir saadet zinciri değil! Neden mi?
* ABD Merkez Bankası yakın zamanda kendi sanal parasını çıkartacağını açıkladı.
* Talebi çok fazla ve talebi fazla olan malın fiyatı artar.
* Üretimi çok zor ve maliyetli.
* Türkiye Merkez Bankası Başkanı bile Bitcoin’i yakından takip ettiğini açıkladı.

Türkiye’nin 2016 yılındaki ihracat geliri 150 milyar dolar civarında. Coin market kapasitesi ise 500 milyar dolar seviyelerinde. Bu paranın büyük çoğunluğu ABD, Çin ve Rusya gibi ülkelerde dönüyor. Hiçbir ülke bu gelirden mahrum kalmak istemez.

Türkiye’de Bitcoin Yasal mı?

Kaynağı belli olmayan para olarak bilinen kripto paraları bir çok ülke tanımasa da yakından takip ediyor. Türkiye’de Bitcoin yasal da değil yasak da. Vatandaşlar Paribu, BTCTurk, Koinim, Bitturk, Koineks gibi sitelerden Bitcoin veya altcoin alıp satabiliyor. Söz konusu bu şirketler al-sat işlemlerinden komisyon almakta. Ayrıca devlete gelir vergisi ödemektedir. Yani Türkiye şuan Bitcoin veya diğer coinlerin alım satımından vergi almakta ve gelir elde etmektedir. Şuan için bile ciddi miktarlara ulaşan bu geliri devletin bırakacağını sanmıyorum.

Türk Coin’i var mı?

Haber sitelerinde Türkler de kendi coinini üretecek tarzı haberleri okumaktayız. Ancak şuan için büyük bir girişim mevcut değil. İlerleyen zamanlarda Türkiye’den de kripto para atılımının yapılacağını düşünmekteyiz.

Bitcoin almalı mıyım?

“Tren kaçtı”, “balon patlayacak” gibi söylemleri yakınen takip etmekteyiz. Bu haberler 2015 yılından beri yapılıyor ve Bitcoin zaman içinde düşse de daha güçlü ayağa kalkıyor. 17.000 dolara kadar değeri arttı. Gelecekte 1 Bitcoin’in değerinin yüz binlerce dolar olacağı konuşuluyor. Arz sabitken talebin fazla olması Bitcoin fiyatının artacağının sinyali. Yani henüz tren kaçmadı. Yatırım tavsiyesi olarak görünmesin. Bu yazılanlar şahsi görüşümdür.

Bitcoin’e yatırım yapacaksanız yapacağınız yatırım “kaybetsem de hayatımda bir değişiklik olmayacak” diyeceğiniz miktarda olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı