Waves Coin Nedir? Nereden Alınır?

Yabancı forumlarda yatırım yapılacak altcoin araması yaparken sıkça karşıma “waves coin” çıktı. Bitcointalk ve sözlük sitelerinde gelecekte değerlenecek bir kripto para olarak yazılan Waves’le ilgili bilmeniz gerekenleri aktaralım.

Waves Nedir?

Waves, Proof-Of-Stake (POS) algoritmasına dayanarak yazılmış kendi blockchain’i üzerine kurulu merkezi olmayan finansal bir platformdur. Blok süresi 1 dakikaya yakındır. Her blokta 100 işlem kapasitesi bulunmaktadır. Arzı diğer kripto paralara nazaran daha azdır. Bu yüzden değerleneceğini düşünmekteyim. Arzı 100 milyon ile sınırlıdır. Daha fazlası üretilemez. Tıpkı 21 milyon arzlık Bitcoin gibi.

Waves’in transfer işlem ücreti 0,001 Waves’tir. Merkezsiz olduğu için kripto paralarınız cüzdanınızda (wallet) saklanır. Merkeze sahip olan borsalar saldırı sonucu hacklenebilir veya bir anda kepenkleri indirip toz olabilir. Ancak waves coinlerinizi soğuk cüzdanda saklayarak hack riskini minumuma indirebilirsiniz.

Birkaç aydır Waves’i takip ediyorum. Piyasalar 2017 yılı sonu itibariyle çok fazla iniş-çıkış yaşadı. Waves’ten ziyade Bitcoin’in durulması piyasaları rahatlatacak ve diğer altcoinler gibi Waves de kendi değerini gösterecektir diye tahmin ediyorum. 2018’de en çok merak ettiğim kripto paraların başında yer alıyor. 1 Ocak 2018 itibariyle 12$ seviyelerinde seyrediyor.

Waves Coin Nerden alabilirim?

Waves’in satıldığı borsalar şu şekilde; Binance, Bittrex, YoBit, Tidex, Exmo, Livecoin. Türkiye’de altcoin yatırımlarının büyük çoğunluğu takip ettiğim kadarıyla Binance ve Bittrex borsaları üzerinden yapılıyor. Bittrex’te sorunlu bir üyelik süreci yaşadığım için tavsiye etmiyorum. BTC yatırdım hesabım 73 gün sonra onaylandığı için çekim işlemini o tarihe kadar yapamadım. Bu yüzden waves coin alacaksanız Binance’ı öneriyorum.

Binance’da kimlik onayı olmadan işlem yapabilir, günlük 2 BTC’ye kadar çekim yapabilirsiniz ki bu miktar bile çekim işlemi için yeterli. Binance’ın kendi coini olan BNB coin alarak komisyon ücretini yarı yarıya azaltabilirsiniz.

https://www.binance.com/?ref=17827055 buradan referans linkimle üye olabilirsiniz. (Refli linkle üye olursanız Binance’ın aldığı binde 5 komisyon refli üye ile Binance arasında binde 2.5 şeklinde paylaştırılır. Sizin açınızdan bir dezavantajı yoktur.)

Waves Coin Kaç Dolar?

Anlık olarak Waves coin’in fiyatını, günlük işlem hacmini, 24 saatteki en düşük ve en yüksek fiyatını aşağıdan takip edebilirsiniz.

/
Low 24H
High 24H
Volume 24H
Last Trade Volume
Last Market

İnceleme yazısını yazdığımız 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Waves market kapasitesi sıralamasında 30. Uzun süredir bu sıralarda yer alıyor. Yakın zamanda bir sıçrama yaparak ilk 20 içinde olmayı hak eden bir coin. İşimiz gereği coinlerin güncelleme, işbirliği vb. ortaklık haberlerini takip etmekteyiz. Gerek web site gerek sosyal medyada “şeffaf” bir anlayışla devam eden Waves’in bu özelliği fiyatını da gelecekte olumlu etkileyecektir.
https://twitter.com/wavesplatform Siz de twitter adresinden Waves’in güncellemelerini takip edebilirsiniz.

Waves Madenciliği hakkında

Waves’in arzının 100 milyonla sınırlı olduğundan bahsetmiştik. Waves coinlerin hepsi şuan piyasaya sürülmüş durumda. Bu yüzden waves kazım işlemi yapma imkanı yoktur. Ancak Waves yöneticileri madenciliğe alternatif bir yöntem geliştirmiştir. Bu da “masternode” ismini verdikleri yeni blok üretimidir. Blok üretimine girebilmek için elinizde 10 bin+ waves coin bulundurmanız gerek. Bu şekilde blok üretimine katkıda bulunarak coin kazanabilirsiniz. Elinizde 10 binden fazla coin yoksa blok üretimine farklı bir yönden katılım sağlayabilirsiniz. Bu da waves kiralamasıdır. Waves coinlerinizi bir başka platformda kiralayarak kira sonucu belli zamanlarda +coin kazanabilirsiniz. Ancak bu iş çok riskli. Tanımadığınız bir kişi veya kuruma waves yollayacaksınız ve onlar sizin coinlerinizi adınıza yönetecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı